J.J. Abrams изработува скриптирана серија за U2 во соработка со Netflix

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Стриминг гигантот Netflix ги здружил силите до J.J. Abrams и неговиот ‘Bad Robot Productions‘ банер за да изработат сценариска серија за легендарниот рок бенд U2.

Ненасловената серија која што моментално е во рана фаза на развој, ќе биде пишувана од страна на Anthony McCarten. Писателот номиниран за Оскар ќе го одбележи своето враќање во светото на музички биографии со серијата U2 по големиот филм од 2018 годин – Bohemian Rhapsody, филм кој беше фокусиран на фронтменот на големата група Queen – Freddie Mercury (Rami Malek беше актерот).

Деталите за вмешаноста на U2 се чуваат во тајност, иако изворите велат дека бендот кои стои зад огромните хитови како “With or Without You” и “Pride (In the Name of Love)” се очекува да биде вклучен и да го санкционира проектот. Серијата потекнува Warner Bros. Television каде што продукцијата на Abrams е сместен под богат севкупен договор. Деталите за парцелата исто така се чуваат во тајност.

Претставниците на Netflix, Warners и Bard Robot одбија да коментираат за било што во врска со спремање на оваа серија.

Вестите за серијата U2 пристигнуваат бидејќи биографите со музичка тема повторно ја зголемија популарноста по оние како Bohemian Rhapsody на McCarten, потоа Rocketman од 2019 година која што беше филм за Elton John, и сега следи филм за Elvis Presley кој ќе биде игран од страна на Austin Butler. Во моментов е во тек потрага по актерка која ќе ја глуми поп иконата Madona во биографски филм кој што ќе биде пишуван и во режија на самата Madona. И нешто што многу луѓе сакаат да го видат наскоро е биографскиот филм за Bob Marley.

Нешто што е интересно за McCarten е што истражувал биографски податоци за луѓе како Stephen Hawking, Winston Churchill и папата Benedict XVi и кардиналот Jorge Mario Bergoglio (идниот папа Франциско) во The Theory of Everything (2014), Darkest Hour (2017) и The Two Popes (2019). Он има добиено оскар за најдобро адаптирано сценарио за неговата работа на Theory of Everything и The Two Popes. Darkest Hour и The Theory of Everything беа номинирани и за Best Picture во академијата.

Од потпишувањето на огромниот севкупен одговор во WarnerMedia во септември 2019 година, Bad Robot агресивно го засилил својот ТВ програм. Abrams и неговиот банер на Bad Robot што го води со партнерот (неговата сопруга) Katie McGrath, исто така стои зад големата и популарната франшиза на DC Comics “Justice League Dark” и истоимената содржина на емисии како Constantine и Madame X на HBO MAX.

Други проекти кои се во фаза на припрема се анимирана серија за Batman за малку постара (возрасна) публика која повоторно ги обединува Abrams и неговиот соработник и добар пријател, големиот Matt Reeves. Abrams и Bad Robot исто така работат на оригинали, вклучувајќи ги и Demimonde на HBO Max’s Subject to Change. И двете драми се засновани на оригинални идеи од Abrams и имаат формални нарачки за серии. Abrams го режија пилотот за Demimond, Sci-Fi драма што го означува првото шоу што тој го зодаде по Fringe за FOX во 2008 година. Demimonde е серија која што дојде на HBO MAX после големата борба со Apple, која што промени многу продуценти, сценаристи и се остнато. Кога станува збор за филмови Abrams пред некое време најави дека ќе работи на нов Star Trek филм за Paramount кој што ќе ја спои екипата предводена од Chris Pine.

Интересно е што серијата U2 се развива за Netflix, но не е за платформата поддржана од WarnerMedia со оглед на вредноста на Abrams во Warners. Студиото предводено од Channing Dungey, кое останува главен снабдувач на содржина за стриминг платформата HBO MAX.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.