Game of Thrones: The Rise of The Dragon – Новата книга од серијалот на George R.R. Martin

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

“An Illustrated History of the Targaryen Dynasty” 

Пред претстојната prequel/spin-off ТВ серија ‘House of The Dragon’ креаторот на ‘A Song of Ice and Fire’ George R.R. Martin најави дека е во припрема илустирана историја која што ќе се фокусира на династијата на Targaryen. The Rise of The Dragon треба да биде објавена и да излезе во октомври оваа година. HBO претходно потврди дека House of the Dragon исто така ќе започне да се емитува оваа година, но за жал се уште не се знае официјлната дата кога би можеле да ја добиеме серијата.

За фановите кои се прашуваат која е разликата во The Rise of The Dragon и претходно објавениот Fire & Blood, за среќа има многу интересен одговор кој го даде George R.R. Martin на неговиот блог.

Замислете го The Rise of The Dragon како луксузна референтна книга во која најозлогласеното семејство од Вестрос, и нивните змејови, оживеале од страна на фантастични артисти. Fire & Blood беше напишана како велемајсторска приказна за настаните од освојување на Весторс од страна на Aegon Targaryen до злогласниот Dance of The Dragons, граѓанската војна која речиси го поништи владеењето на Targaryen. Подемот на змејот ќе го покрие истиот временски период.

Дел од блогот на George R.R. Martin

Мартин претходно го користеше својот блог за да ја потври продукцијата и спремањето на House of The Dragon која е веќе завршена и дека тој всушност видел мали исечоци на некои од епизодите и покрај тоа што треба да се заврши поголемиот дел за серијата. Авторото го одговори и она што без сомнение би го прашале фановите, а тоа е кога би била премиерата на серијата. Мартин на ова прашање немаше одговор, но затоа CEO на HBO го изјави следново:

Типично кажано, сакам да имам пристап каде што ќе зборуваме за тоа како би можела да изгледа втората сезона и ќе зборуваме за сценарија. Ние сакаме да гледаме како функционира серијата. Тоа, ако се обложувам би рекол дека има прилично добра снимка бидејќи House of The Dragon ќе добие втора сезона. Ние сакаме работите да се емитуваат и да ни дадете малку време.

HBO Programming Head – Casey Bloys

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.