The Lord of the Rings: Gollum – 7 работи кои ги дознавме за играта

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Gollum: мизерно, бедно суштество од делата на J. R. R. Tolkein кој е лесен за мразење, а исто толку лесен за сожалување. Откако играше неколку делови во патувањата на Билбо и Фродо и сите нивни адаптации, тој сега ќе биде главниот лик во сопствената игра – The Lord of the Rings: Gollum.

Lucy James, фанатик по Lord of the Rings и дел од тимот на GameSpot ни зготви листа на 7 работи кои што треба да ги знаеме пред да ја играме играта.

Работите кои што следат се извадоци од изјавата на Lucy James

Плот

The Lord of the Rings: Gollum“ се одвива приближно паралелно со настаните од раните поглавја на „Fellowship of the Ring“. Накратко, во The Hobbit, Gollum го губи The One Ring, или The One Ring го губи Gollum (подобро кажано), само за да биде подигнат од Bilbo Baggins и неговите раце. Во времето помеѓу The Hobbit and the Lord of the Rings, Голум е очаен да го најде прстенот уште еднаш, и затоа на крајот ја напушта пештерата што ја нарекува дом неколку стотини години за да се обиде да го пронајде Bilbo преку Mirkwood, но патеката беше студена. Тој на крајот се свртел да оди во Mordor, каде што бил заробен од силите на Sauraon и мачен да се откаже од името на новиот носител.

По напуштањето на Mordor, Aragorn го фатил Gollum, а Gandalf го испрашувал за да дознае што знае Sauron. Има многу да се поигрува овде во однос на приказната, но нема да премине премногу со потрагата на Fellowship, наводно завршувајќи некаде околу The Mines of Moria. Тимот на развивачи потврди дека нема да има ретроспективи пред да го најде прстенот. Ова е игра посветена за Gollum, па кој знае дали воопшто ќе се сретнеме со Фродо и остатокот од Друштвото.

Способностите (Аbilities) на Gollum

Зборувајќи за Голум, да ги разгледаме неговите способности. Верно на описот на Tolkin, тој е подмолно, скришно момче кое претпочита да избегнува директна конфронтација, но сепак може да направи одредена штета кога ќе биде во ќош.

Како stealth-action игра, подгответе се да правите многу прикрадување, како и многу качување. Нивоата на играта што ги видов на дело, Cirith Ungol and Mirkwood, беа исполнети до гребенот со пазалови за качување и платформи. Gollum може да прескокне преку големи празнини, како и да се качува на различни формации во околината, како што се треви кои излегуваат од карпи и самите карпи, но тој има издржливост што почнува да истекува кога само виси за раце.

Кога станува збор за Stealth, е иста како и практично секоја модерна игра со Stealth елементи… има еден вид Детективски режим што можете да го активирате. Се вика Gollum vision, не мислам дека е канон, но имаше низа во Cirith Ungol каде Gollum избегнуваше два орки и ја користеше визијата за да ги истакне местата за криење, непријателите во околината, па дури и да води кон вашата цел.

Можете да ги нокаутирате непријателите, но тоа е неверојатно ризично: Прво, за разлика од повеќето модерни Stealth игри, непријателите создаваат бучава кога се нападнати, а нивното соборување трае малку, така што навистина треба да бидете сигурни дека брегот е чист. Исто така, треба да бидете сигурни дека имате доволно издржливост за да ја завршите работата, па искрено, прикрадувањето може да биде вашата најдобра опција. Gollum нема огромно тркало со алатки на располагање, но можете да земете камења и други ситни предмети за да ги фрлите за да го одвлечете вниманието. Ќе има средби како Boss-ови, но тие ќе бидат повеќе водени од загатки отколку од борба.

Gollum против Smeagol

Зборувавме многу за Gollum, но навистина не зборувавме за Smeagol, другиот главен лик во оваа игра, така да се каже. Пред да биде корумпран од the One Ring, Gollum бил суштество слично на Хобитот наречено Smeagol. Неговите стотици години со Прстенот го променија во фигурата што ја знаеме за него денес, но со текот на тоа време неговата личност испукува. Личноста на Gollum е полна со омраза: омраза кон The Elves, самиот себе, и покрај желбата за негово враќање, дури и Прстенот. Smeagol од друга страна е пооптимистичката, наивна страна, која се сеќава како било да чувствуваш емоции како среќа и љубов.

Како резултат на тоа, тие се расправаат, и во играта, ова е претставено како механичар за игра управуван од избор: која било страна со Gollum или Smeagol. Придружувањето со еден ја зајакнува таа личност, влијаејќи на други работи во играта, како што е судбината на некои ликови, како и одредени ситуации на кои налетувате, но тоа не и дава на ниту едната страна уникатни способности. Тимот на Daedalic рече дека тоа нема да има смисла, бидејќи двете личности се во исто тело.

Изборот што го видов на дело беше дека Gollum се расправаше со Smeagol за тоа дали да се јаде бубачка или не, што е прифатливо, не е голема одлука, но понуди убав карактерен момент, каде што Smeagol деликатно се обиде да се спријатели со бубачката. Имаше огромна енергија „Беше штета што остана во рацете на Bilbo“.

Познати карактери

Знаеме дека Gollum ќе биде во играта, очигледно, но кои други препознатливи лица од огромната Middle-Earth на Толкин можеме да ги очекуваме? Добри неколку, како што се испоставува. Во Cirith Ungol, има бројни референци за Shelob, од плетење насекаде, до Gollum што целосно го спомнува нејзиното име. Имаше и секвенца со Fall Beast, крилестите суштества возени од Ringwraiths, па не би ме чудело ако се појават и тие.

Во текот на играта што ја видов, Gollum имаше аудио флешбекови на испрашувањето со Gandalf, но подоцна во демото кога локацијата се смени во Mirkwood, и Gandalf и Thranduil беа таму, разговарајќи за Gollum и прстенот. Aragon е тој што го носи Gollum во Mirkwood, па се обложив со пари дека и тој ќе се појави.

Развојниот тим воведе и нови ликови, во секвенцата на Mirkwood слушнав еден, Elf по име Mell кој стана пријателска фигура на Gollum, толку многу што тој реши да ја спаси од затворот во ходниците на Thranduil.

Локации

Во однос на локациите, веќе спомнав неколку: дефинитивно ќе ги истражуваме Cirith Ungol и Mirkwood. Развивачите, исто така, го кажаа името Barad-dur за време на презентацијата, што има многу смисла со оглед на тоа што Голум е однесен таму кога ќе биде заробен од Sauron. Можете исто така да ја истражите пештерата на Голум, каде што тој има голем број цртежи на карпите на настаните во неговиот живот. Ако одлучите да комуницирате со нив, и Голум и Смеагол ќе тежат со нивните мисли.

Дали е приказната канон?

Големо прашање кога станува збор за приврзаните медиуми: Дали е канон на приказната на LOTR? Е! Daedalic склучи договор со Middle-earth Enterprises кои на крајот мора да одобрат сè за да се уверат дека е точно на она што J.R.R. напишал Толкин. Иако знаеме малку за патувањето на Голум во овој момент од приказната, сè уште има многу што останале ненапишани, каде што тимот за развој ја создал својата приказна.

Во естетска смисла, Gollum очигледно не личи на моделот од филмовите, ниту пак го игра Andy Serkis. Гласот за него го дава британскиот актер Wayne Forester, кој се појавил во голем број видео игри, а неодамна како еден од протагонистичките гласови во Elden Ring. Сепак, кој и да го игра Gandalf, дефинитивно даваше се од себе во гласот на Ian McKellan.

Инфо за излегување на играта

Всушност, немаме толку долго да чекаме додека не се појави The Lord of the Rings: Gollum. Ќе се појави на PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X и S и PC на 1-ви септември, цел ден пред премиерата на новата ТВ-серија The Rings of Power на Amazon Prime. Потврдено е дека играта доаѓа на Nintendo Switch подоцна оваа година, но сè уште нема датум за издавање. Нема да има колекционерско издание, но ќе има Digital Deluxe Edition со уште неколку Sound Tracks и такви слични работи.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.