[category_with_bg_color]

Lord Of The Rings: Gollum излегува еден ден пред Rings of Power

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Lord of the Rings: Gollum излегува на 1ви септември, објави девелоперот на играта Daedalic. Играта тој ден излегува на PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S и [PC, а верзијата на Nintendo Switch доаѓа подоцна во 2022 година.

Датумот на објавување на 1 септември е само еден ден пред ТВ-шоуто LOTR: Rings of Power на Amazon Prime. Датата 2ри септември е исто така денот на смртта на J.R.R. Tolkien.

Gollum е “story-driven stealth-focused adventure game”, базирана на ликот од J.R.R. Tolkien. Оваа игра е специјално поставена за време на првите поглавја од Fellowship of the Ring, откако Голум го губи прстенот од Билбо.

“Gollum decides to leave the Misty Mountains and embark on a perilous journey that leads him from the dungeons of Barad-dûr to the realm of the Wood-elves in Mirkwood,” reads a line from the game’s description. “In order to survive the dangers of his journey through Middle-earth, Gollum has to sneak and climb and use all his cunning.”

Во играта ќе има механика наречена „split personality“, бидејќи Голум мора да се бори со сопствениот ум што отскокнува помеѓу Gollum и Smeagol. И нормално девелоперите од Daedalic изјавуваа дека во играта ќе се појават многу позанати карактери од филмовите и книгите.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

[category_with_bg_color]
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Counter-Strike 2 беше официјално претставена од Valve, игра која е претставена како еволуција на она што веќе се смета за еден од најпопуларните (ако не и најпопуларната) FPS шутер на сите времиња. Оваа нова верзија на Counter-Strike се состои не само од голем број ажурирани функции, туку треба да биде „ремонт на секој систем, секоја содржина и секој дел од искуството C-S“, изјави Valve. Неколку од тие ажурирани функции беа прикажани во новата игра заедно со најавата и откривањето на ограничен тест што започнува денес. Самата игра е планирана да излезе во текот на летото и ќе биде бесплатна надградба за оние кои поседуваат Counter-Strike: Global Offensive.

На откривањето на Counter-Strike 2 му претходеа голем број на закачки и ажурирања преку Steam кои навестија таква најава. Неколку видеа кои разговараат за Counter-Strike 2 беа во живо во средата на каналите на Valve на YouTube, а набргу потоа, официјалниот профил на Твитер Counter-Strike започна да твита за новата игра и да споделува повеќе детали.

На новата страна поставена за играта, Valve ја нарече „најголем технички скок напред во историјата на Counter-Strike“. Подобрувањата на работите како што се стапките на крлежи, мапите и димните гранати беа прикажани во некои од видеата откриени во средата. Valve вели дека ова е само вкус на ажурираните функции на играта, но ограничениот тест во живо оваа недела ќе им овозможи на играчите да ги испробаат од прва рака.

“All of the game’s new features will be revealed when it officially launches this summer, but the road to Counter-Strike 2 begins today as a Limited Test for select CS:GO players. During this testing period, we’ll be evaluating a subset of features to shake out any issues before the worldwide release.”

Добивањето пристап до овој тест очигледно не е толку лесно, не е само да се пријавите со мејл… Valve вели дека избираат луѓе врз основа на фактори како што се неодамнешното време на игра, „факторот на доверба“ и состојбата на вашата сметка на Steam. Ако сте избрани да учествувате во тестот, ќе добиете известување во менито CS:GO. Ќе се додадат повеќе играчи со текот на времето, па можеби нема да влезете веднаш.

“The Limited Test only evaluates a subset of Counter-Strike 2’s features, so that major issues can be resolved before the summer. But there’s much more to come. In just a few months we’ll reveal all of the details of Counter-Strike 2, and we can’t wait to share it with you.”