Roblox изработува дејтинг дел на нивната платформа за Малолетници и Возрасни

Компанијата која што стои зад Roblox во својот неодамнешен главен говор објавија дека сакаат да се рашират во помагање во формирањето „реални животни врски“. Доста чудно и затоа сите се загрижени за оваа работа.

Roblox е една од најпопуларните онлајн игри денес. Извршниот директор на Roblox, David Baszucki, со гордост објави дека планот во иднина им е да изработат дејтинг дел на нивната платформа која што ќе биде фокусирана на корнисиците кои што се 17+ години.

Ова не се само аватари… Roblox планира да воспостави врски со вистински луѓе преку оваа услуга за запознавање, платформа за видео разговор поврзана со Roblox, па дури и можност да користи вештачка интелигенција за да направи аватар што повеќе личи на вашето лице и тело. Едно е кога се работи за измислени ликови, но ова се вистински малолетници зад екранот! МНОГУ ЛОШИ ДРОГИ КОРИСТАТ!!!

Ова не е точност за целиот свет, ова е најмногу наменето за САД иако и таму годишната граница е над 18 години, како и на многу други локации. Вреди да се спомене дека Roblox е со седиште во Сан Матео, Калифорнија.

Roblox им овозможува на корисниците да создаваат свои онлајн искуства и многу девелопери создаваат игри во игри на платформата Roblox. Спротивно на тоа, оваа отвореност доведе до претходни проблеми во минатото, како кога еден корисник направи „игра“ што беше само театар за прикажување на 18+ филм каде што ја има Ким Кардашијан.

Roblox сега е достапена на Xbox One, Xbox Series X|S, Android, iOS, PC, а наскоро и на PlayStation и Quest VR.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.