Канцелариите каде што се изработува Stalker 2 се оштетени во Пожар

Stalker 2: Heart of Chornobyl имаше интересен пат при креирање, во најмала рака... Играта беше одложена неколку пати бидејќи девелоперите од GSC Game World мораа да се справат со конфликтот во реалниот свет што се случува во Украина. Со оглед на околностите, повеќе од разбирливо е да се види Stalker 2 да биде погодена со неколку одложувања, но неодамна тимот објави дека играта треба да излезе на почетокот на 2023 година. Сепак, неодамна беше откриено дека тимот бил погоден со уште еден неуспех во форма на пожар што ги оштетил канцелариите каде што се изработува играта. Сè уште не е јасно дали ова ќе влијае на датумот на објавување на играта, но почнува да се чувствува како GSC Game World не можат да здивнат од проблеми.

Веста најпрвин беше објавена од Vortex, а потоа објавена на Twitter од HazzadorGamin. Кон крајот на минатата недела, канцеларијата на GSC Game World во Прага претрпе пожар. За среќа, никој не е повреден, но се проценува дека студиото можеби ќе треба да потроши 70.000 долари или повеќе за да ја поправи штетата. Извештаите тврдат дека пожарот се случил во близина на резервните сервери на GSC за Stalker 2, но повторно, сè уште не знаеме дали тоа влијаело на играта во кој било капацитет. Како што рече, програмерите споделија неколку објави на Discord, велејќи: „Ниту една аномалија, дури ни „Бернер“ нема да нè натера да застанеме во нашата конечна цел. Претходно се справувавме со полошо од тоа. . Ќе треба да почекаме и да видиме дали нешто ќе се промени, но првичните коментари на GSC се чини дека предвидуваат дека планира да се држи до тој прозорец од почетокот на 2024 година.

Stalker 2 технички се работи од 2010 година, така што беше многу подолг пат отколку што можеше да претпоставите. Сепак, важно е да се напомене дека студиото всушност се затвори на неколку години во 2011 година, а се враќа само во 2014 година. Тоа е сè уште речиси една деценија во изработка, но првата официјална трејлер за игра на E3 2021 беше импресивна. Оттогаш, играта продолжи да се прикажува добро и покрај сите работи што се случуваат околу студиото.

Пост-апокалиптичниот FPS меша избезумена борба со ужасни непријатели. Вие не се борите само со други луѓе, наместо тоа, ќе треба да се справите со сите видови на различни мутанти на бојното поле. Ако досега не сте играле игра на Сталкер, подгответе се да се соочите со некои застрашувачки чудовишта. GSC Game World исто така вели дека Stalker 2 ќе инкорпорира извонредни елементи за SIM и дека вашите избори ќе влијаат на приказната.

Очигледно, сето тоа е многу амбициозно, што може да биде дел од причината што му требаше толку долго на тимот да го подготви натпреварот за ударниот термин. Како што рече, веројатно е фер да се запрашаме дали GSC ќе може да го извлече со оглед на продолжениот циклус на развој. Во секој случај, ќе биде забавно да се види што точно ќе донесе на маса кога Stalker 2 ќе биде лансиран за Xbox Series X/S и PC на почетокот на следната година.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Sony ја најавија Horizon Forbidden West: Complete Edition за PlayStation 5 и прситигнува следниот месец на PS5, а за PC на почетокот на следната година. Ова издание на најновите авантури на Aloy ја вклучува основната игра и DLC Burning Shores, заедно со избор на додатоци.

На PlayStation 5, комплетното издание доаѓа на 6-ти октомври со цена од 60 долари. Комплетното издание потоа ќе биде достапно за играчите на PC преку Steam и Epic Game Store некаде на почетокот на 2024 година.

На PS5 изданието, Horizon Forbidden West: Complete Edition ќе го содржи следново:

  • Horizon Forbidden West for PS5
  • Burning Shores DLC for PS5
  • Digital soundtrack
  • Digital art book
  • Horizon Zero Dawn Vol. 1: The Sunhawk digital comic book (Available in English, German, Brazilian Portuguese and Japanese)
  • In-game items: Extras in Photo Mode (special pose and face paint)
  • In-game items unlocked via story progression: Carja Behemoth Elite outfit, Carja Behemoth Short Bow, Nora Thunder Elite outfit, Nora Thunder Sling, Apex Clawstrider Machine Strike piece, Resources pack

Што се однесува до иднината на серијалот, претходно оваа година Guerrilla потврди дека „ќе го продолжи Horizon уште долго време“. Ова ќе ја вклучи претстојната адаптација на Netflix, нејзиниот нов онлајн проект фокусиран на соработка и трета игра фокусирана на Aloy. Дополнително, се шпекулира дека студиото работи и на ремастер на Zero Dawn.