Escape From New York добива нова друштвена игра (борд гејм)

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Култната класика Escape From New York добива нова друштвена игра. Студиото Pendragon Game ги објави плановите да објави игра на табла заснована на класиката на Џон Карпентер, со играчи кои ќе ги контролираат Snake, Brain, Maggie и Cabbie додека се обидуваат да го спасат претседателот и да го прошверцуваат од Менхетен, кој беше претворен во огромен затвор. колонија пред почетокот на филмот. Деталите за играта не беа откриени, но Escape From New York: The Board Game ќе биде дизајнирана од Кевин Вилсон, дизајнерот на бројни популарни игри вклучувајќи ги Descent: Journeys Into the Dark, A Game of Thrones: The Board Game и Arkham Horror. Escape From New York: The Board Game ќе има Kickstarter кампања која ќе започне кон крајот на 2022 година.

Бегство од Њујорк првично беше објавен во 1981 година и брзо стана култен класичен филм. Курт Расел глумеше во филмот како Змија Плискен, поранешен војник на Специјалните сили, кој стана платеник, кој се најде насилно регрутиран за мисија да го спаси претседателот на Соединетите Држави откако авионот на претседателот се урна во затворската колонија на Менхетен. Филмот ја продолжи соработката помеѓу Карпентер и Курт Расел, која продолжи со The Thing, Big Trouble in Little China и неколку други класични филмови. Карпентер, исто така, направи продолжение на „Бегство од Њујорк“ со наслов „Бегство од Л.А.“, во кое глумеше и Расел.

Студиото за игри Pendragon претходно објави популарна игра на табла базирана на друга класика на Џон Карпентер – The Thing. Таа игра собра над 450.000 долари во кампањата на Kickstarter и на крајот стигна до широко мало издание.

Изненадувачки, ова не е првата игра на табла базирана на Escape From New York. Во 1981 година, TSR Inc. (оригиналниот издавач на Dungeons & Dragons) објави своја верзија на игра на табла на Escape From New York. Во таа игра, играчите мораа да собираат картички за да го спасат претседателот додека користеа картички за опрема за да се борат против непријателските непријатели. Како и филмот, играчите имаа само две опции за бегство – скришум едрилица паркирана на врвот на Светскиот трговски центар или преку мост полн со мини.ning.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.