Друштвени игри

Philharmonix – Новата игра на Archona Games е на Kickstarter

Пред неколку години тоа што почна како убава идеја и пасија кон Друштвени Игри, денес прерасна во сериозно студио кое што може да се пофали со голем број на наслови што реално ни на светско ниво не можеме да го видиме! Легендаите од Archona Games официјално ја пуштија нивната следна друштвена игра на Kickstarter –

Прочитај повеќе
WARHAMMER Друштвени игри

Games Workshop го потпиша договорот со Amazon Studios за креирање на Филмски Универзум за Warhammer 40K

Минатата 2022 година не заврши добро за нашиот омилен дел од запалениот гејмер Хенри Кавил. Откако го напушти тимот на Netflix The Witcher за да се врати на големото платно како врвен суперхерој на DC, проектот за Супермен се распадна, неговата стара работа ја нема, а тој одеднаш бараше нешто да направи. Но, имаше една

Прочитај повеќе
Рецензии Друштвени игри

Memoir 44 – Рецензија

Ако за мене може да се каже само една работа,  тоа е дека највише сакам да играм turn-based стратегии. Електронски или аналогни, сеедно. Тактичките воени игри отсекогаш ми биле прв избор за играње. Особено јапонскине тактички игри на конзоли. Во аналогниот свет на друштвени игри, тактичките воени игри имаат посебно катче исполнето со посебна сорта

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Сите детали за новата Horizon Forbidden West Друштвена Игра

Официјалниот блог на PlayStation штотуку ги објави клучните детали за приказната и играта за новата друштвена игра Horizon Forbidden West: Seeds of Rebellion. За само една година, Guerrilla работeле со тимот на Steamforged Games за да донесат целосно кооперативно искуство, управувано од наративност, поставено во светот на Horizon. Horizon Forbidden West: Seeds of Rebellion започнува

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Wizards of the Coast ги претстави картите од колаборацијата меѓу Magic: The Gathering и Fallout

Wizards of the Coast конечно ги претстави картите кои што се направени за колаборацијата меѓу Magic: The Gathering – Fallout. Претстојното издание на Universes Beyond носи елементи од популарната ретро-футуристичка, пост-апокалиптична серија видео игри во Magic: The Gathering. Како и со неодамна објавениот Magic: The Gathering – Doctor Who, четирите Commander Decks го сочинуваат Magic:

Прочитај повеќе
WARHAMMER Друштвени игри

Games Workshop од ново ќе ја издадат првата верзија на Warhammer 40.000

Games Workshop ќе го препечати од ново и повторно ќе го издадат оригиналното издание на Warhammer 40.000. За 30-годишнината од воената друштвена игра, уште во 2017 година се случи ова одново издавање, но го направија достапно само во Warhammer World во Нотингем. Многумина немаа шанса да отпатуваат до таму и да си земат една едиција,

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Magic: The Gathering ќе имаат колаборации со Assassin’s Creed, Fallout, и Final Fantasy во 2024

Wizards of the Coast открија какви нови експанзии и кросовери ќе има Magic: The Gathering кои може да очекуваат да се видат следната година, вклучувајќи нови сетови базирани на световите на Final Fantasy, Fallout и франшизата на Assassin’s Creed. Картите се објавени како дел од серијата Universes Beyond на TCG играта, и треба да започне

Прочитај повеќе
Поп-култура Друштвени игри

Раперот Post Malone ја купи најретката карта во Magic: The Gathering за $2 Милиони

Американскиот рапер Post Malone ја купи најретката карта што некогаш е направена во Magic: The Gathering TCG! Картата “The One Ring” која беше испечатена како дел од неодамнешниот кросовер на Magic the Gathering со Lord of The Rings, е испечатена 1/1, што значи дека постои буквално само една во светот! Сега, картата, која беше проценета

Прочитај повеќе
Колумна Друштвени игри

Гоблин Друштвени Игри го организираат Првото Државно Првенство во “Catan”

Најголемата продавница за Гикови и Нрдови “Гоблин Друштвени Игри” во Македонија каде што можат да се најдат огромен број на работи како Друштвени Игри, карти во Magic: The Gathering, Yu-Gi-Oh, Pokemon, Сложувалки, Фанко Поп, Dungeons & Dragons, Акциони Фигури и многу други уникатни работи, официјално го организираат првото Државно Првенство во “Catan“. Гоблин Друштвени игри

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Голем турнир во Друштвената Игра “Dune: Imperium”

Загрејте ги вашите империи за да ја освоите Дина Дами и Господа… Драги играчи на друштевени игри и пошироко! Со задоволство сакаме да го најавиме еден од најголемите турнири за друштвената игра „Dune Imperium” кој ќе се одржи на 3ти јуни (сабота) со почеток од 10 часот. Култното место на сите Бордгејмери е “Борд Гејм

Прочитај повеќе