Извршниот директор на OpenAI – Sam Altman е отпуштен: Компанијата „повеќе нема доверба во неговата способност да продолжи да води“

Креаторите на ChatGPT OpenAI објави дека Сем Алтман е тргнат од функцијата главен извршен директор на компанијата и како член на нејзиниот одбор на директори. Целосно е избркан од компанијата. Алтман беше заменет со главниот технолошки директор на OpenAI, Мира Мурати, која ќе ја извршува функцијата привремен извршен директор додека не се најде постојана замена.

Причината за ненадејното заминување на Алтман не беше откриена, но објавата на OpenAI сугерира дека, од гледна точка на одборот, се случила некаква несоодветност.

“Mr. Altman’s departure follows a deliberative review process by the board, which concluded that he was not consistently candid in his communications with the board, hindering its ability to exercise its responsibilities. The board no longer has confidence in his ability to continue leading OpenAI.”

Изјава за Медиумите

Одборот на директори на OpenAI изрази благодарност за „многу придонеси на Алтман за основањето и растот на OpenAI“ во изјавата, но рече дека „лидерството е неопходно додека одиме напред“.

Ненадејното отстранување на Алтман е вистински шок. Заедно со тоа што беше главен извршен директор на OpenAI, тој беше и јавно лице на компанијата: тој се појавуваше на различни конференции поврзани со вештачката интелигенција (вклучувајќи го и DevDay на OpenAI пред само неколку недели), а во мај сведочеше пред Конгресот на САД, прашувајќи за создавање на нова владина агенција која ќе го регулира развојот на вештачката интелигенција. Претходно оваа недела, Алтман на Твитер објави дека OpenAI „го паузира пријавувањето на ChatGPT Plus“, бидејќи побарувачката за услугата го надминала нејзиниот капацитет.

Но, тој, исто така, претседаваше со период на големи финансиски загуби на OpenAI, и иако тоа е тешко неочекувано од новите, врвни технолошки компании, тоа веројатно не му направи никаква услуга. Набргу откако веста за неговото отпуштање излезе во јавноста, Алтман објави кратка изјава на Твитер, иако не понуди увид во причината зад тоа.

Без оглед на причината, промената на Алтман беше дочекана со шок и шпекулации на социјалните мрежи, и одредено незадоволство од нејасната природа на изјавата на компанијата. Како што рече корисникот на Твитер, Џефри Милер, „Ако вашата објава за промена на раководството на компанијата остави милиони луѓе да се запрашаат дали тоа го зголемува или намалува краткорочниот ризик од човечко истребување, вашата компанија треба да размисли повеќе од само повисокото раководство“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.