Режисерот на филмот “Ghost of Tsushima” изјави дека сценариото е готово и спремно за снимање

Chad Stahelski, легендарниот каскадер, продуцент и режисер кој стои зад филмовите како John Wick, Deadpool и The Wolverine, даде монументално ажурирање за состојбата на филмот Ghost of Tsushima. Станува збор за страствен проект на Stahelski на кој тој работи веднаш по објавувањето на играта во 2020 година, и, наводно, има неизмерно добро привлекување.

Во интервју за Screen Rant, Stahelski објасни дека сценариото за Ghost of Tsushima е официјално завршено и дека тимот сега може да почне да се започне да се прават сите работи. Тој зборуваше многу пофално за Ghost of Tsushima како IP, кој беше лансирана во 2020 година исклучиво на PlayStation на убедливо позитивен и обожаван прием.

I think the two things that I am closest and most interested in are Highlander and Ghost of Tsushima. Both amazing, amazing properties, the story of Ghost is, also, one of my favorite properties of all time.

Chad Stahelski

Наводно, Stahelski зема многу инспирација од легендарниот јапонски режисер Акира Куросава, а некои од елементите кои беа вовлечени во Ghost of Tsushima за да го имитираат неговиот стил, резонираа неизмерно добро кај славниот каскадер кој стана режисер.

Во интервјуто беше наведено дека Stahelski сака да има комплетно јапонска екипа која зборува на својот мајчин јазик за да ја зајакне автентичноста на филмот. Како ова ќе влијае на публиката, допрва треба да се види – но најверојатно ќе има забележителен удар на бројките за гледаност.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…