Колумна Еспорт

Турнири во Guilty Gear, sNES Dragon Ball Z и Yu-Gi-Oh! на Нихон-џи 2.0

Загрејте ги Џојстиците и Картите Неформалната организација Japan@mk и оваа година одвојува значително внимание и простор во својата подобрена и побогата програма за гејминг делот кој е особено привлечен за младата публика! Па и за старите фанови да тепачките игри и нормално една од најпопуларните игри со карти – Yu-Gi-Oh! На второто издание на Нихон-Џи

Прочитај повеќе
Колумна

Фестивалот на Јапонската Култура “Нихон-Џи” оваа година во “Мала Станица” на 27ми мај

Неонските Бранови доаѓаат во Скопје Дали сте загреани за уште една година помината со фестивал каде што Јапонија и Јапонската Култура доаѓа директно во Скопје?! За прв пат, минатата година, домашната публика од сите генерации беше раздвижена од дебитното издание на еден поинаков фестивал, налик на светските субкултурни конференции. Младите ентузијасти и љубителите на Јапонија и целата

Прочитај повеќе
Интервју

Интервју со Виктор Главиновски – “Првиот Mobile Suit Gundam Mecha Hub во Македонија – Japan.net.mk”

Внимание Gundam Гик Фанатици од Македонија! Подгответе се за возбудлив настан кој ќе ве пренесе директно во светот на Mobile Suit Gundam. Mobile Suit Gundam Mecha Hub доаѓа во Скопје, нудејќи имерзивно искуство кое ќе ве претстави на овој култен аниме серијал како никогаш до сега! Без разлика дали сте долго време фанови или воопшто

Прочитај повеќе
Колумна

Фестивалот за Јапонска Култура Нихон-Џи – VOL.2 “Неонски Бранови”

Минатата година Скопје и Македонија беа изненадени од тоа каков прекреасен Фестивал беше креиран од страна на Млади ентузијасти кои што се големи љубиели на Јапонија и Јапонската Култура. Јапонската култура е нештото кое го има освоено целиот свет и целата нивна култура е распространета насекаде на секаков начин. Нема некој на светов што немал

Прочитај повеќе
Nintendo

Kirby and the Forgotten Land е најпродаваната игра од серијалот на Kirby

Франшизата на Kirby веќе има 38 игри. Колку и да звучи тоа лудо, борјката е вистинска! Првата Kirby игра е издадена во далечната 1992 година – Kirby’s Dream Land, а последната игра од Kirby игра излезе оваа година – Kirby’s Dream Buffet. Сепак, Nintendo се пофали дека претпоследната игра Kirby and the Forgotten Land, која

Прочитај повеќе
Nintendo

Актерката која го толкуваше гласот на Bayonetta Hellena Taylor ги повика фановите на бојкот против Bayonetta 3

Hellena Taylor, оригиналниот гласовен актер за Bayonetta, кој не се враќа да го дава гласот на ликот во Bayonetta, проговори зошто не ја повторува улогата. Во серија видеа споделени на социјалните мрежи, Taylor рече дека и биле понудени 4.000 долари за да се врати во улогата на Bayonetta, понуда која таа ја опиша како „навреда“.

Прочитај повеќе
Игрици

Rise of the Ronin – Новата PS5 ексклузива од Team Ninja

За време на PlayStation State of Play, Team Ninja откри нова прекрасна игра во облик на Ghost of Tsushima, позната како Rise of the Ronin. Овие видови игри стануваат сè попопуларни во последните неколку години, особено откако Ghost of Tsushima докажа дека постои пазар за релативно „приземјени“ игри за јапонските воини. Се разбира, Ghost of

Прочитај повеќе
Игрици

Like a Dragon 8 е официјално Најавена

Like a Dragon 8 беше официјално најавена за време на денешниот RGG Summit со членовите на тимот за креирање и развој на играта. Прикажан е краток трејлер кој ја открива Ichiban Kasuga, протагонистот на Yakuza: Like a Dragon и момчето од серијалот Kiryu Kazuma заедно како стојат во Kamurocho. Ова е првото официјално откривање на

Прочитај повеќе
Игрици

Atari оваа година слави 50ти роденден

Atari е меѓу најстарите и најпознатите имиња во индустријата за игри, а на 27 јуни ја слави својата 50-та година. Прво го основаше своето седиште во Sunnyvale, California, сосед на многу сега познати технолошки стартапи. Новото лого, повратен повик кон ретро-дизајнот на старата локација, го прикажува класичното брендирање на компанијата заедно со полупроѕирната „50“. Атари

Прочитај повеќе
Поп-култура

Нихон-Џи Фестивал – Јапонската култура пристигнува во Скопје

Јапонската култура е нештото кое го има освоено целиот свет и целата нивна култура е распространета низ светот на секаков начин. Нема некој на светов што немал некаков допир со јапонската култура, но затоа Скопје на 28ми мај ќе може да ја почуствува целата таа јапонска култура на едно место! Се работи за еден многу

Прочитај повеќе