Целосно се испланирани 5 сезони за The Lord of the Rings: The Rings of Power

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Писателите на „The Lord of the Rings: The Rings of Power“ на „Прајм видео“ се на долг рок. Серијата сè уште не дебитирала, но веќе има припремено две целосни сезони од страна на Amazon. Сепак,J.D. Payne изјави за Empire Magazine дека нивните планови за шоуто одат многу подалеку од тоа. Пет сезони на „Rings of Power“ се веќе прецизно испланирани, вклучително и точно како ќе заврши шоуто.

“We even know what our final shot of the last episode is going to be,” Payne says. “The rights that Amazon bought were for a 50-hour show. They knew from the beginning that was the size of the canvas – this was a big story with a clear beginning, middle and end. There are things in the first season that don’t pay off until Season 5.”

Како што неодамна забележа пистелот на Game of Thrones – George R. R. Martin, ситуацијата со правата на Amazon серијата за Middle-Earth се доста сомнителни. Но, за Payne, изворниот материјал е ѕвезда водилка што тој и неговите соработници треба да ги следат додека даваат свој придонес во приказната.

“It was like Tolkien put some stars in the sky and let us make out the constellations,” Payne says. “In his letters [particularly in one to his publisher], Tolkien talked about wanting to leave behind a mythology that ‘left scope for other minds and hands, wielding the tools of paint, music and drama.’ We’re doing what Tolkien wanted. As long as we felt like every invention of ours was true to his essence, we knew we were on the right track.”

Patrick McKay на таа изјава се надоврза со следново:

“The pressure would drive us insane if we didn’t feel like there was a story here that didn’t come from us. It comes from a bigger place. It came from Tolkien and we’re just the stewards of it. We trust those ideas so deeply, because they’re not ours. We’re custodians, at best.”

Трилогијата на Tolkein е сместена во Третата доба на Middle-Earth, а серијата на Amazon Prime – Rings of Power, се случува во второто доба. Тоа е повеќе од 3.000 години помеѓу двете серијали, давајќи им на Амазон сериозен тампон и свое место да ги раскаже приказните што ги сакаат!

The Lord Of The Rings: The Rings of Power започнува да се емитува на 2 септември, ексклузивно на Amazon Prime Video.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.