Новости

Tales of the Shire е Stardew Valley но со Хобити

Игрите од франшизата „Lord of the Rings“ обично се полни со конфликти, без разлика дали сте група џуџиња што навлегува длабоко во рудниците на Морија и се бори против орките, или Голум што се прикрадува низ Мордор и се обидува да не стане вечера за своите непријатели. Играта Tales of the Shire: A Lord of

Прочитај повеќе
Новости

Во изработка е нова Lord of the Rings игра

Најавена е нова видео игра поврзана со франшиза на Lord of the Rings. Како што минува време, LOTR франшизата добива се полоши и полоши игри, и тоа е многу тажно кога ќе се спореди за каква франшиза станува збор. Иако имаше фантастични наслови како Middle-Earth: Shadow of Mordor, најновата игра на LOTR беше ужасната Gollum

Прочитај повеќе
Игрици

The Lord of the Rings: Return to Moria пристигнува во октомври

Издавачот North Beach Games и девелоперите од Free Range Games го објавија датумот на издавање на The Lord of the Rings: Return to Moria. The Lord of the Rings: Return to Moria излегува на 24 октомври за PC (преку EpicGames) и PlayStation 5, а верзијата за Xbox Series X|S доаѓа на почетокот на 2024 година.

Прочитај повеќе
Поп-култура Друштвени игри

Раперот Post Malone ја купи најретката карта во Magic: The Gathering за $2 Милиони

Американскиот рапер Post Malone ја купи најретката карта што некогаш е направена во Magic: The Gathering TCG! Картата “The One Ring” која беше испечатена како дел од неодамнешниот кросовер на Magic the Gathering со Lord of The Rings, е испечатена 1/1, што значи дека постои буквално само една во светот! Сега, картата, која беше проценета

Прочитај повеќе
Рецензии

The Lord of The Rings: Gollum Рецензија – Многу голема Грешка

Рано е да се каже, но… Gollum е најлошата игра за 2023 година Светот на Middle-Earth и тоа што го има креирано величествениот J. R. R. Tolkien е нешто што можеби никогаш нема повторно да се повтори во иднината на човештвото. Светот живее и расте благодарение на сите нас што сме фанови на тој прекрасен

Прочитај повеќе
Новости

Во изработка е нова MMO Lord of the Rings Игра

Светот на LOTR ќе се зголемува уште многу долго! Официјално се најави и потврди новото MMO во светот на Lord of the Rings кое што ќе биде креирано од стран на Amazon Games. Минатата година, Embracer Group објави дека ја купила целата ИП франшиза на LOTR во која се вклучени сите различни дела на авторот

Прочитај повеќе
Игрици

Колекторс едицијата на The Gollum ќе се вика “My Precious Edition”

Девелоперите од Daedalic Entertainment и издавачот NACON ги открија системските барања и бонусите за колекционерското издание за Lord of the Rings: Gollum. Интересен е фактот дека ја нарекуваат верзијата што чини 10$ поскапа „Precious Edition“, а потоа вклучува пакет Sindarin VO (се отвора во нов таб) што го заменува говорот некои Elf NPC’s со автентичниот

Прочитај повеќе
Поп-култура

Embracer Group и WB изработуваат нови Lord of The Rings Филмови и Други Проекти

За време на финансискиот повик во кој извршниот директор на Warner Bros. Discovery – David Zaslav, откри дека Mortal Kombat 12 доаѓа оваа година, но дополнително во разговор тој го спомна и светот на Lord of the Rings. Правта за адаптација на J.R.R., приказните и за снимање на Толкин беа дел од купувањето на Embracer

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Целосно се испланирани 5 сезони за The Lord of the Rings: The Rings of Power

Писателите на „The Lord of the Rings: The Rings of Power“ на „Прајм видео“ се на долг рок. Серијата сè уште не дебитирала, но веќе има припремено две целосни сезони од страна на Amazon. Сепак,J.D. Payne изјави за Empire Magazine дека нивните планови за шоуто одат многу подалеку од тоа. Пет сезони на „Rings of

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Серијата Lord of The Rings на Amazon Prime не се обидува да е конкуренција на трилогијата на Peter Jackson

Трилогијата „Lord of the Rings“ на Peter Jackson ги постави стандардите за современото снимање на филмови, адаптирајќи го досега невозможното пренесување на книги во живо во инстант класици. Бидејќи Amazon Prime е подготвен да ги прикаже жителите на Middle-Earth уште еднаш со The Lord Of The Rings: The Rings of Power, се зголемува притисокот за

Прочитај повеќе