Spider-Man 2 ќе биде лудило игра! Сите новости од State of Play

Креативниот директор Bryan Intihar сподели секакви нови детали за Spider-Man 2 за време на вчерашниот PlayStation State of Play. Додека ја прикажуваше новата игра, Intihar сподели голема листа со детали за Spider-Man 2, која можете да ја видите подолу.

 • Масивен Регион за Играње – Градот е двојно зголемен од Marvel’s Spider-Man и Miles Morales
 • Web Wings – Некој вид на мали крила кои ги имаат Peter Parker и Miles Morales кои им овозможуваат побрзо да се движат низ градот и да можат да лебдат низ воздухот. Нешто многу слично е тоа што го имаше Batman во Arkham серијалот
 • Нови Локации кои што се Многу Познати – Старото средно училиште на Peter Parker е локација што можете да ја посетите, како и Visions Academy каде што студира Miles Morales
 • Брзи Промени помеѓу Карактерите – Ќе можете да се замените помеѓу Parker Spider-Man и Morales Spider-Man речиси веднаш благодарение на брзината која што ја има SSD-то на PS5. Ова е директна инспирација од тоа што пред 10 години го видовме во GTA V што беше фантастично, но овде брзината ќе е супериорна!
 • Нов UI/AR – Благодарение на новата и по модерната технологија која што е вградена во костимите на карактерите, градот ќе е многу повеќе полн со работи кои што ќе се целосно Side-Quests доколку сакате да ги играте, но дополнително и работи кои што ќе ги добивате со текот на самата кампања
 • Вградена Апликација – Parker и Morales ќе можат да користат Мобилна Апликација на нивните телефони каде што ќе излегуваат сите мисии и странични обврски кои што треба, или можеби ќе сакате да ги правите. PlayStation сакаат тој детал малку повеќе да го изградат да има поголема интеракција
 • Нема да можете да играте само со еден Spider-Man – Луѓето ќе бараат помош од Spider-Man често… Но многу често ќе бараат одреден Spider-Man да им помага! Не секогаш ќе можете сите работи да ги вршите само со Peter или само со Miles
 • Нов систем за Fast Travel – Ова вака можеби на збор не звучи јако, но луѓе!!! Уште не сме свесни колку е брза PS5 конзолата! Благодарение на новиот систем и брзината, ќе можете да направите Fast Travel кој што нема ни да трае, едноставно веданш ќе можете да влезете од дел на градот во друг дел. Сите знаеме како работи Fast Travel во игри, но сепак од најдалечниот дел на градот до сосмема друг крај само да можете да си продолжите е магично!
 • Над 65 костими – Можеби на многумина козметиката не е нешто спесифично, но сепак во Marvel’s Spider-Man игрите секој костим дава спесифични напади или клучни елементи, така да замислете преку 60 различни специјални напади што ќе ви ги даваат костимите! Маестрално!

Marvel’s Spider-Man 2 пристигнува на 20 октомври ексклузивно на PlayStation 5! За жал на PS4 нема да ја видат луѓето што се уште немаат од поновите генерации, но сепак има шанса ако можете Marvel’s Spider-Man 2 да ја играте на PS4, ќе имате пожар во вашиот дом…

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

 • Отворете ја Бананата
 • Кликајте на Бананата
 • Добивајте Дропови/Скинови
 • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!