Основачот на Rockstar Games Dan Houser веќе работи на два големи проекти во неговото ново студио – Absurd Ventures

Откриени се првите проекти за новото студио на ко-основачот на Rockstar Games. Rockstar Games е едно од најголемите студија за видео игри во светот и успеа да го стори тоа, а воедно чуваше и тони мистерии околу своето студио. Со години, нејзините основачи, Sam и Dan Houser, останаа надвор од центарот на вниманието. Тие скоро никогаш не кажуваа ништо за нивните игри, правејќи само повремено интервју за медиумите кога излегуваше нова игра. Надвор од тоа, нема да најдете премногу слики, а камоли видеа од нив на интернет. Сепак, нивните имиња се насекаде низ игрите на Rockstar и многумина укажуваат на Dan Houser како еден од клучните креативци на најдобрите игри на Rockstar Games бидејќи тој беше и продуцент и писател на многу од најголемите игри во студиото, вклучувајќи ги Red Dead Redemption 2 и Grand Theft Auto V.

За жал, Dan Houser ги напушти Rockstar Games, оставајќи го Sam Houser да ја води компанијата. Dan Houser тивко работи на сопствената компанија позната како Absurd Ventures. Houser ги зеде Michael Umsworth и Lazlow Jones, две од најистакнатите креативни фигури и писатели на Rockstar Games со себе на ова ново патување. Сепак, студиото не е развивач на видео игри, барем не се само за тоа. Иако имаат огласи за работни места за видео игри, Absurd Ventures е мултимедијална компанија, која сака да лансира нови франшизи на начини надвор од игрите. Компанијата ги објави своите први два проекти порано денес, нов графички роман познат како American Caper и аудио серија водена од наративност позната како A Better Paradise. Описите за двата проекти можете да ги прочитате подолу. Овие два проекта се очекува да пристигнат во 2024 година.

“AMERICAN CAPER centers on two normal, badly-damaged American families in a world of corrupt business, inept politics and bungling crime. AMERICAN CAPER will debut as a graphic novel that is being illustrated by renowned comic book artist, Simon Bisley.”

“A BETTER PARADISE is an existential suspense thriller, set in the near future. A 12-episode audio fiction series based on the A BETTER PARADISE universe is currently in production. Absurd Ventures is partnering with @QCODEmedia to co-produce the audio series.”

Изјава од Dan Houser, Извршниот директор на Absurd Ventures

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)