Новости

Џокерот од Флорида бара $2 милиони од Rockstar Games за карактерот кој е инспириран од него

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел. Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео.

Прочитај повеќе
Новости

Трејлерот за GTA 6 веќе сруши неколку Светски Рекорди

Трејлерот за GTA 6 официјално срушти три светски рекорди, кои беа откриени од Гинисовата книга на Светски рекорди. Трите светски рекорди соборени од трејлерот за GTA 6 се: Во моментот на пишување, трејлерот за GTA 6 собра неверојатни 106 милиони прегледи, и целосно ја победи гледаноста на трејлерот на GTA 5 кој што моментално има

Прочитај повеќе
Игрици

Сите случувања на социјалната мрежа од трејлерот на GTA 6 се вистински

Додека фановите продолжуваат да го анализираат трејлерот за Grand Theft Auto 6, стана јасно дека вклучува повеќекратни референци за настани и луѓе од реалниот живот. ГТА 6 се упатува кон државата Леонида, верзијата на Rockstar на државата Флорида и неонските улици на Vice City, како Rockstar го презема Мајами. Глобалниот поглед на културата на Флорида

Прочитај повеќе
Колумна Новости

Rockstar Games го пуштија трејлерот за GTA 6 порано, играта доаѓа во 2025 година

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!! Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно

Прочитај повеќе
Новости

На 5ти декември го добиваме Првиот трејлер за Grand Theft Auto 6

Идемееее!!! Rockstar Games откри дека трејлерот за GTA 6 ќе се појави на 5 декември во 15 часот, ставајќи крај на шпекулациите за тоа кога, каде и како ќе биде објавен. Пред само неколку недели легендарната фирма објави дека ќе ја открие следната генерација на Grand Theft Auto во декември, а сега, знаеме кога. Трејлер!

Прочитај повеќе
Новости

Основачот на Rockstar Games Dan Houser веќе работи на два големи проекти во неговото ново студио – Absurd Ventures

Откриени се првите проекти за новото студио на ко-основачот на Rockstar Games. Rockstar Games е едно од најголемите студија за видео игри во светот и успеа да го стори тоа, а воедно чуваше и тони мистерии околу своето студио. Со години, нејзините основачи, Sam и Dan Houser, останаа надвор од центарот на вниманието. Тие скоро

Прочитај повеќе
Новости

Поранешниот претседател на Rockstar Games вработи неколку ветерани од GTA и Red Dead Redemption во неговото ново студио

Поранешниот претседател и ко-основач на Rockstar Games, Dan Houser, вработил голем број на ветерани во неговото ново студио, Absurd Ventures. Rockstar Games се едни од најголемите развивачи таму и одржува прилично клучен креативен тим со децении. Dan Houser беше писател на речиси секоја игра за Grand Theft Auto, Max Payne 3, Bully и двете игри

Прочитај повеќе
Колумна

Red Dead Redemption 2 го достигна врвот на бројот на играчи четири години по лансирањето на PC

Има повеќе каубојци и каубојки кои го истражуваат дивиот запад во Red Dead Redemption 2 повеќе од кога било на PC. Играта на Rockstar забележала над 77.000 играчи вчера на 26 ноември – нов белег за титулата на отворениот свет фокусирана на Артур Морган. Овој наплив на играчи се чини дека е поврзан со продажбата

Прочитај повеќе
Колумна

Извршниот Директор на Take-Two смета дека игрите треба да се многу поскапи од тоа што се сега

Strauss Zelnick, извршниот директор на Take-Two Interactive, долгогодишниот издавач на серијалот Grand Theft Auto, постојано изјавува дека според него игрите треба да се многу поскапи од тоа што се сега. Моментално ако игрите се 70 евра, он смета дека за поголеми и подолги игри цената треба да е многу поголема. Тој изведе збунувачки алгоритам кој

Прочитај повеќе