Поп-култура

Трејлерот за GTA 6 рекреиран во реалниот живот

Трејлерот за Grand Theft Auto 6 е еден од најпопуларните трејлери за видео игри што некогаш се објавени. И сега, возбудата е толку голема за играта што дури има луѓе што го рекреираа трејлерот за играта во реалниот живот! Јутјуберот Andrew Levitt објави видео користејќи снимки од реални вести, како и снимки снимени од нивна

Прочитај повеќе
Новости

Џокерот од Флорида бара $2 милиони од Rockstar Games за карактерот кој е инспириран од него

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел. Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео.

Прочитај повеќе
Новости

Трејлерот за GTA 6 веќе сруши неколку Светски Рекорди

Трејлерот за GTA 6 официјално срушти три светски рекорди, кои беа откриени од Гинисовата книга на Светски рекорди. Трите светски рекорди соборени од трејлерот за GTA 6 се: Во моментот на пишување, трејлерот за GTA 6 собра неверојатни 106 милиони прегледи, и целосно ја победи гледаноста на трејлерот на GTA 5 кој што моментално има

Прочитај повеќе
Игрици

Сите случувања на социјалната мрежа од трејлерот на GTA 6 се вистински

Додека фановите продолжуваат да го анализираат трејлерот за Grand Theft Auto 6, стана јасно дека вклучува повеќекратни референци за настани и луѓе од реалниот живот. ГТА 6 се упатува кон државата Леонида, верзијата на Rockstar на државата Флорида и неонските улици на Vice City, како Rockstar го презема Мајами. Глобалниот поглед на културата на Флорида

Прочитај повеќе
Колумна Новости

GTA 6 Трејлер

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!! Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно

Прочитај повеќе
Новости

Основачот на Rockstar Games Dan Houser веќе работи на два големи проекти во неговото ново студио – Absurd Ventures

Откриени се првите проекти за новото студио на ко-основачот на Rockstar Games. Rockstar Games е едно од најголемите студија за видео игри во светот и успеа да го стори тоа, а воедно чуваше и тони мистерии околу своето студио. Со години, нејзините основачи, Sam и Dan Houser, останаа надвор од центарот на вниманието. Тие скоро

Прочитај повеќе
Новости

Трилогијата на GTA доаѓа на Netflix Games

Netflix Games објави дека Grand Theft Auto Trilogy (GTA Trilogy) доаѓа на услуга почнувајќи на 14 декември. GTA Trilogy ги содржи GTA 3, GTA Vice City и GTA San Andreas. Играчите ќе можат однапред да се регистрираат за играта почнувајќи од 30 ноември. Ќе биде достапна преку мобилната апликација Netflix, како и на App Store

Прочитај повеќе
Новости

Поранешниот претседател на Rockstar Games вработи неколку ветерани од GTA и Red Dead Redemption во неговото ново студио

Поранешниот претседател и ко-основач на Rockstar Games, Dan Houser, вработил голем број на ветерани во неговото ново студио, Absurd Ventures. Rockstar Games се едни од најголемите развивачи таму и одржува прилично клучен креативен тим со децении. Dan Houser беше писател на речиси секоја игра за Grand Theft Auto, Max Payne 3, Bully и двете игри

Прочитај повеќе
Колумна

Извршниот Директор на Take-Two смета дека игрите треба да се многу поскапи од тоа што се сега

Strauss Zelnick, извршниот директор на Take-Two Interactive, долгогодишниот издавач на серијалот Grand Theft Auto, постојано изјавува дека според него игрите треба да се многу поскапи од тоа што се сега. Моментално ако игрите се 70 евра, он смета дека за поголеми и подолги игри цената треба да е многу поголема. Тој изведе збунувачки алгоритам кој

Прочитај повеќе
Новости

Grand Theft Auto 5 се продава многу повеќе по изјавите за следната Игра од Франшизата

Grand Theft Auto 5 продолжува да создава многу пари и да се продава уште толку повеќе и подобро од најавата на Rockstar Games дека во декемри ќе го видиме првиот трејлер за следната игра од франшизата Компанијата објави дека GTA 5 е продадена во 190 милиони копии од објавувањето во 2013 година. Да направиме една

Прочитај повеќе