Во изработка е Анимиран Филм за “Stray”

Stray се покажа како неверојатен феномен кога беше објавена минатиот јули, а сега малото маче и неговите роботски другари се упатуваат на големиот екран. Девелоперите од Annapurna ги објави плановите за развој на анимиран филм базиран на хит инди играта.

Според Entertainment Weekly, Annapurna Animation новиот оддел за анимирани филмови на компанијата, ја следи својата деби игра по успехот што го направија со анимираниот филм Nimona. Тоа ќе биде првата игра во списокот на наслови на Annapurna Interactive што ќе добие филмски третман и, според издавачот, нема да биде и последна. Annapurna не откри кој ќе виде режисер, актерска екипа или кога треба да излезе филмот. Annapurna Animation е предводена од поранешните директори на Disney Animation, Robert Baird and Andrew Millstein.

“This is a game that’s all about what makes us human, and there are no humans in it. It’s a buddy comedy about a cat and a robot, and there’s such a hilarious dynamic. So, there’s comedy inherent in this, but there’s not one human being in this movie. I think it’s one of the reasons why the game was incredibly popular, that you are seeing the world through the point of view of an adorable cat. How did they pull that off, and how are we going to pull that off in the movie? We will, even though sometimes it feels impossible, but we know that’s the essence of the game and the key to telling the story.”

Изјава од Robert Baird за Entertainment Weekly

Stray е развивана од француското студио BlueTwelve. Се случува во пост-апокалиптична Земја без луѓе, играчите контролираат мачка која се одвојува од своите пријатели и тргнува да ги најде. Патувањето на мачката ја носи низ градови окупирани од чувствителни роботи, со кои таа се спријателува на патот, имено летечки дрон наречен Б-12. Stray беше меѓу најпрославените игри минатата година, освојувајќи награда за Најдобра Деби-Инди игра на The Game Awards.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.