AMD ги претстави новите RX 7800 XT и RX 7700 XT графички кои се конкуренција на Nvidia RTX 4070 и 4060 Ti

AMD официјално ги претстави своите графички RX 7800 XT и RX 7700 XT, и конечно ја комплетираа својата линија RDNA 3 откако ги објавија своите први графички во ноември минатата година. Двете графички се наменети да таргетираат 1440p60FPS со игри на Max Settings. Тие, исто така, ќе ги поддржат возбудливите Frame Generation технологија на AMD, кои доаѓаат со употребата на FSR 3 и Fluid Motion Frames.

Двете графички карти го користат новиот Navi 32. 7800 XT ја добива целосно овозможената верзија 60CU со 256bit Memory Bus, 64 MB Infinity Cache и 16 GB GDDR6 меморија што работи со 19,5 Gbps, додека 7700 XT е намалена – но не многу. Користи 54CU дизајн со 192bit Memory Bus и 48MB Infinity Cache, поддржана со 12GB GDDR6 кој работи со 18Gbps. Бројките на TDP се исто така многу слични, на 245W наспроти 263W, при што 7700 XT е повисоко за да го надополни неговиот дополнителен CU.

Податоците за перформансите на AMD изгледаат импресивно овде, бидејќи RX 7800 XT се рамни со RTX 4070 и RX 7700 XT се рамни со RTX 4060 Ti. И двете графички се прикажани со надминување на 60FPS при максимални поставки во мноштвото неодамнешни изданија на ААА, вклучувајќи ги и The Last of Us Part 1, Star Wars Jedi: Survivor, Hogwarts Legacy и Call of Duty: Modern Warfare 2.

Дизајн од Yeston

AMD укажува на предност дека 7800 XT во однос на RTX 4070 има до 23 проценти во Modern Warfare 2, Cyberpunk 2077 и Hogwarts Legacy, додека заостанува до 18 проценти во RT насловите како што се Dying Light 2, Marvel’s Spider Man: Miles Morales , F1 23 и Doom Eternal. 7700 XT е релативно поконкурентен, со предност до 31 процент во MW2 и само губи од 4060 Ti за два проценти во Doom Eternal со RT.

RX 7800 XT е достапен во референтен дизајн со двоен вентилатор на AMD, со двоен отвор, како дополнение на дизајни од партнери како што се ASRock, Asus, Gigabyte, PowerColor, Sapphire и XFX. Референтниот модел има три порти DisplayPort 2.1 и еден HDMI 2.1 порт и зема два конектори за напојување со осум пина (2×8 PIN). Во меѓувреме, 7700 XT е само од трд парти девелопери, без референтен модел.

Двете графички нудат значително повеќе VRAM од нивните директни конкуренти, со 12 GB на 7700 XT и 16 GB на 7800 XT, што би требало да ги стави на поголемо место на подиумот против некои од неоправдано тешките VRAM наслови што ги видовме во последните месеци. Тие игри најмногу се портовите кои што доаѓаат од PS5 на PC. Врз основа на моменталната состојба на игра со најновите наслови, меморијата од 12 GB во 7700 XT треба да се покаже особено ефикасна наспроти 8 GB 4060 Ti.

RX 7800 XT и 7700 XT треба да пристигнат на 6-ти септември, каде што ќе бидат достапни од вообичаените производители на AMD GPU. Тој датум е, исто така, датумот на издавање на Starfield, и со оглед на постоечките врски помеѓу AMD и Bethesda, не е изненадувачки што овие графички процесори доаѓаат и со копија од премиум изданието на Starfield.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!