Ubisoft наводно работат на Hero Shooter Battle Royale

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Новиот извештај наведува дека Ubisoft не е готов од обидот да се пробие во просторот на Battle Royale, со нов шутер за херој од трето лице на жанрот, кој е привремено насловен Pathfinder, наводно, во раните фази на развој во Ubisoft Монтреал.

Извештајот доаѓа од Том Хендерсон преку Exputer, кој вели дека видел слики и видеа од играта во акција и дека изгледа слично на актуелниот бој ројал на Ubisoft, Hyper Scape, но повеќе „цртан по природа“. Се вели дека Pathfinder е PvPvE преземање на battle royale, при што играчите треба да се борат и со непријателите со вештачка интелигенција и со другите конкуренти додека се движат кон центарот на мапата за да поразат непријател сличен на шеф. За да стигнат до шефот во центарот, играчите ќе треба да го пробијат надворешниот и внатрешниот ѕид преку низа порти, при што портите што се пробиваат или заклучуваат се менуваат на основа на натпревар.

Хендерсон известува дека играта ќе биде „стрелец на херои“, со тоа што ќе има различни ликови кои може да се играат, а секој од нив има свои уникатни способности. Наводно, Pathfinder ќе има социјален простор сличен на Destiny каде играчите ќе можат да купуваат, да тестираат оружје на полигон, да се придружуваат на настани и да комуницираат со други играчи.

Pathfinder доаѓа од истото студио што го направи Hyper Scape во 2020 година, кој треба да се затвори на 28 април. Во соопштението со кое се најавува затворањето на серверите Hyper Scape, Ubisoft изјави дека ќе ги преземе „клучните учења“ од неуспешниот бој ројал во идни производи. Ако и кога официјално се открие Pathfinder, тоа нема да биде единствената битка Ројал игра на Ubisoft во работа. Ubisoft минатата година го откри бесплатниот Ghost Recon: Frontline, само за да го одложи планираниот тест за повеќе играчи за играта на неодредено време со цел да се создаде „најдобро можно искуство“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.