Tales Of Aries: Нема никакви планови за продолжение

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Tales of Arise е одлична игра – таа е една од игрите со највисока рецензија на Game Informer за 2021 година, со тоа што ѝ даваме 9,25 од 10. Од таа причина, лесно е да се замисли продолжение или продолжение на истата, иако завршува прилично убаво, земајќи ги предвид сите работи. Сепак, не звучи како да е во картите.

Во новото интервју за списанието Edge, продуцентот на Tales of Arise, Јусуке Томиваза, рече дека продолжението не се случува, како што објави GamesRadar. Томиваза алудираше на тимот што го развива „Arise“ на таков начин што нема да биде потребно продолжение, наведувајќи дека се надевал дека приказната ќе биде целосна „со добар вкус“ кога играчите ќе добијат кредити, со што целосно ќе се елиминира потребата за продолжение.

Томизава продолжи, наведувајќи дека студиото сака „да продолжи да го прифаќа предизвикот за… стекнување нови фанови за понатамошно проширување на JRPG-и“, и дека за да го направиме тоа, „треба да дојдеме до врвен наслов кој се надоврзува на успехот на Arise, а истовремено дава можност повторно да се открие историјата на серијата“.

Како што посочува GamesRadar, недостатокот на продолжение на Arise не е нужно најлошата вест за фановите, бидејќи како што веројатно знаат обожавателите на серијата, веројатно сме на само неколку години од друга игра на Tales. Постоејќи повеќе од две децении, со 17 главни игри во него, слободно може да се каже дека друга игра на Tales е веројатно на пат. Додека го чекате тоа, прочитајте го прегледот на Game Informer’s Tales of Arise и потоа проверете зошто е на списокот на Game Informer со најдобрите 10 RPG-и што треба да се играат во моментов. Прочитајте за овој стилски кросовер Tales of Arise и Scarlet Nexus потоа.

[Извор: GamesRadar]

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.