Mortal Kombat 1 ги потврди првите 8 борци

Како што се очекуваше, Mortal Kombat 1 се појави на Summer Game Fest за да ни даде уште еден поглед на неодамна откриеното рестартирање на серијалот. Креативниот директор на NetherRealm, Ed Boon, се приклучи на сцената за да разговара со Џеф Кили за некои од големите промени кои доаѓаат во МК1. Едно нешто што тие разговараа беше новите Kameo Fighters, кои се користат за поддршка на вашиот главен лик во борба. Овие во суштина може да се означат за време на битките, давајќи ви пристап до нови комбинации, прекинувачи, па дури и до смртни случаи. Иако не го открија целосниот список на Kameo Fighters, ние навистина дознавме кои „класични“ верзии на ликовите ќе ги видиме кога Mortal Kombat 1 ќе биде лансиран на 19 септември за платформите PlayStation, Xbox, Switch и PC.

Во разговорот, Boon спомна дека ликовите можат да бидат и во главниот и во списокот на Камео борци. Значи, гледањето на нив да се појават како оние на Камео не мора да значи дека нема да можат да се играат како главен борец. Всушност, два од првите два потврдени лика беа Scorpion и Sub-Zero, кои исто така беа два од првите ликови објавени за главниот список. Овие Kameo Fighters имаат поинаков изглед од нивниот главен лик, бидејќи NetherRealm сака да ги потсети фановите на нивниот различен изглед во последните 30 години.

На Scorpion и Sub-Zero им се придружуваат Sonya Blade, Kano, Goro, Kung Lao, Stryker, and Jackson “Jax” Briggs. Како и Scorpion и Sub-Zero, Kung Lao веќе е во главниот ростер, но останатите пет допрва треба да бидат објавени. Sonya и Jax изгледаат како обувки со оглед на тоа колку интегрално беа во франшизата низ годините, но нема да знаеме со сигурност додека NetherRealm не го потврди нивното вклучување.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!