Нов гејмплеј од Alan Wake 2

Alan Wake 2 доби прилично мрсно гејмплеј откритие на Summer Game Fest и изгледа фантастично. Alan Wake 2 е едно од најдолгоочекуваните продолженија во игрите и некое време, многумина беа сигурни дека никогаш нема да се оствари. Remedy Entertainment ја објави култната класична хорор игра за преживување уште во 2010 година, но таа беше ексклузивна за Xbox 360 и на крајот дојде на компјутер.

Исто така, беше објавен заедно со игри како Red Dead Redemption, што значеше дека малку се засени. Иако беше сакан од фановите, комерцијалната страна на нештата не беше огромен успех, што го натера Мајкрософт да одбие продолжение, а Remedy премина на други игри како Quantum Break и Control.По обезбедувањето финансирање од Epic Games и враќањето на правата за серијата од Microsoft, продолжението на Alan Wake 2 беше зелено светло пред неколку години.

Сега, ни делат само неколку месеци од Alan Wake 2 да ја види светлината на денот и почнуваме да добиваме вкус на она што го подготвува Remedy. Играта изгледа прилично спектакуларно и навидум ќе биде сосема поинаква од претходникот, навидум ставајќи поголема дистанца помеѓу споредбите на Twin Peaks и прифаќајќи многу подиректен стил на хорор.

Додека самиот Алан Вејк ќе се врати, ќе има уште еден протагонист по име Сага Андерсон кој е успешен агент на ФБИ кој ја истражува смртта на агентот Најтингел, лик од оригиналната игра. Непотребно е да се каже дека ова не е само обновување на она што го видовме во првата игра, Ремеди дефинитивно ги зема коските од таа игра и гради нешто многу ново што сепак треба да се надеваме дека ќе им се допадне на фановите кои со години чекаа на ова продолжение.

Од сега, Alan Wake 2 се обликува доста убаво. Се надеваме дека новата игра треба да ги придвижи фановите додека не излезе целосната игра бидејќи изгледа дека е многу чекор напред од едноставно држење на батериска ламба и потоа пукање со пиштол. Изгледа дека има подинамични елементи што би требало да го направат попривлечно искуство.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!