Иако играта цело време се одложува, повторно добиваме гејмплеј од Suicide Squad: Kill the Justice League

Rocksteady Studios, тимот кој стои зад Batman: Arkham Asylum, City и Knight, го објави првиот дел од својата серија Suicide Squad Insider, која ќе ги разбие аспектите на Suicide Squad: Kill the Justice League од сега до лансирањето на играта во февруари следната година. Денешната епизода е за приказна и игра и содржи повеќе од 20 минути нов гејмплеј и детали зад сцената за претстојниот AAA наслов.

Пред да скокнеме во акција, ги гледаме Suicide Squad како се пробиваат низ изложбата во Hall of Heroes of Justice League. По играњето наоколу со разни предмети на Justice League, како што се џет-паковите и други необичности како капата на невидливоста на Riddler, тимот дознава дека заканата против која се соочува не е само Braniac, кој го презеде Метрополис, туку и Justice League контролирана од Браниак… Гледаме нешто по не знам кој пат, се исто како првиот пат пред многу години.

Во однос на увидот, Rocksteady задева дека љубителите на DC Comics можат да очекуваат многу истерегс, негативци како The Penguin, многу Loots и многу повеќе. Надвор од тоа, сепак, овој прв дел од Suicide Squad Insider навидум има за цел да ги смири стравовите на фановите на Rocksteady.

На друго место, дознаваме дека секој член на Suicide Squad има уникатен начин да се движи низ Метрополис – Captain Boomerang користи специјален спидстер уред за да трча, и да трча низ градот како Flash, на пример – и дека секој има посебен напад на Melee стил. Како што се очекуваше, секој лик е специјализиран за различни видови оружја, при што King Shark користи чиста сила, додека други, како Deadshot, е фокусиран само на оружје.

Rocksteady вели дека следната епизода на Suicide Squad Insider „длабоко ќе се нурне во повеќе гејмплеј, борбени механики и како да ја однесете борбата со непријателот во свој уникатен стил“.

Rocksteady ја откри Suicide Squad: Kill the Justice League во август 2020 година. Подоцна истиот месец, студиото го објави првиот трејлер за играта. Дури во декември 2021 година го добивме нашиот прв поглед на играта на Suicide Squad, и додека фановите беа малку возбудени, подоцнежната игра што прикажува ги остави потенцијалните играчи разочарани од вестите за бојна пропусница и повеќе фокусирање на содржината во живо. Тоа беше во февруари оваа година и два месеци подоцна, во април, Rocksteady ја одложи Suicide Squad за следната година за да ја направи играта најдоброто можно искуство за играчите.

Suicide Squad: Kill The Justice League (веројатно) доаѓа на PlayStation 5, Xbox Series X/S и PC на 2 февруари 2024 година.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!