Францускиот претседател Емануел Макрон има свој Minecraft сервер со политичка кампања

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Се одликува со Палатата на Елисејот и, нели, соба исполнета со кутии

Претседателските избори во Франција започнуваат за неколку дена, а како дел од кампањата за реизбор, актуелниот претседател Емануел Макрон лансираше свој сопствен сервер за Minecraft. Откриен на Твитер, серверот содржи мешавина од рурални и урбани средини околу рекреацијата на Палатата на Елисеј, официјалната резиденција на францускиот претседател.

Можете да видите преглед на серверот во видеото погоре. Други значајни локации вклучуваат рекреација на кампањата на Макрон и, ух, соба исполнета со картонски кутии. Секако, светот е облеан со слоганот на кампањата на Макрон „avec vous“, без разлика дали тоа е на постери што ги красат ѕидовите или на џиновски транспарент што го влече по небото со реквизит авион.

Серверот не е чисто изборен трик, тој е поврзан со една од наведените политики на Макрон, имено неговата желба да создаде „европски метаверс“ како начин да се зголеми „културната и информативната независност“ на Франција подалеку од големите. технолошките компании како Apple и Google, заедно со она што францускиот претседател го нарекува „англосаксонски или кинески агрегатори“.

Очигледно има огромен јаз помеѓу серверот Minecraft и Metaverse, но тоа е нова употреба на Minecraft. Тоа е, исто така, помалку грозно отколку што очекував, иако тоа може да се должи повеќе на чистата сеприсутност на Minecraft отколку на било што друго. Се разбира, тешко е да се утврди степенот до кој серверот на Minecraft украсен со слогани на кампањата ќе му помогне на изборните шанси на Макрон. Според Ројтерс, актуелниот претседател моментално води во анкетите, но неговото водство во наведените анкети пред Марин Ле Пен е намалено во последните недели.

На крајот на краиштата, распоредувањето на Minecraft како дел од политичката кампања не е толку изненадувачки. Креативниот мегахит на Мојанг деновиве се користи за секакви работи, од градење графички калкулатори до подучување на децата за ефектите од климатските промени.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.