Игрици

Minecraft Legends добива големо бесплатно Ажурирање

Xbox Game Studios и Mojang објавија дека Minecraft Legends добива бесплатно големо ажурирање на сите платформи. Ажурирањето, кое се прогласува како „најголемото ажурирање“ на играта, содржи вештерки, жаби, клангер и многу повеќе. Вештерките се нови „мистериозни, но желни сојузници“ кои ќе им помогнат на играчите со лансирање отровни напивки кон непријателите. Покрај вештерката, можете да

Прочитај повеќе
Новости

Minecraft има продадено 300 Милиони копии во период од 15 Години Постоење

Не е голема тајна дека Minecraft е најпродаваната игра досега (самостојно, настрана од Tetris), но успехот на насловот неодамна беше ставен во нова перспектива со ажурирана бројка. На Minecraft Live 2023 година беше откриено дека играта е продадена во 300 милиони копии откако се појави на сцената пред 15 години, а сè уште има уште

Прочитај повеќе
Новости

Minecraft Legends со нов трејлер и Датум кога ќе можеме да ја играме

За време на денешниот XBOX Bethesda Developer Direct, Mojang откри голем број нови детали околу Minecraft Legends. Најголемото откритие е дека играта доаѓа многу наскоро,и тоа на 18ти април! Тој ден, играчите можат да го играат стандардното издание на играта (кое ќе биде достапно првиот ден на Xbox Game Pass за конзоли и PC), или

Прочитај повеќе
Новости

Во изработка е Minecraft RTS игра

Во подготовка е уште една игра на Minecraft, а овој пат, наводно, се работи за наслов на RTS. Поранешниот водител на Giantbomb, Jeff Gerstmann, разговараше за она што го видел од играта минатата ноќ преку Twitch и предложи дека е доволно далеку во развојот, таа потенцијално може да биде откриена како дел од Microsoft Xbox

Прочитај повеќе
Новости

Францускиот претседател Емануел Макрон има свој Minecraft сервер со политичка кампања

Се одликува со Палатата на Елисејот и, нели, соба исполнета со кутии Претседателските избори во Франција започнуваат за неколку дена, а како дел од кампањата за реизбор, актуелниот претседател Емануел Макрон лансираше свој сопствен сервер за Minecraft. Откриен на Твитер, серверот содржи мешавина од рурални и урбани средини околу рекреацијата на Палатата на Елисеј, официјалната

Прочитај повеќе