PC

Dune: Spice Wars влегува во Early Access во април

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dune: Spice Wars, новата стратешка игра базирана на научно-фантастичниот универзум на Френк Херберт и неговата неодамнешна филмска адаптација, ќе биде лансирана на Steam Early Access за компјутер на 26 април.

Издавачот Funcom и развивачот Shiro Games – кои го направија добро ценетиот Northgard – исто така потврдија дека Fremen ќе биде една од четирите фракции за играње во играта при лансирањето. (Веќе беа објавени куќите Харконен и Атреидес, плус фракција на шверцери.) Играта ги спротивставува четирите фракции на пустинската планета Аракис, натпреварувајќи се за контрола на нејзиниот енормно вреден ресурс, зачин.

Пустинскиот Фремен природно ќе се движи побрзо околу непријателскиот пејзаж од другите фракции, подобро ќе ги издржи неговите услови и ќе привлече помалку внимание од песочните црви. Тие дури можат да ги користат песочните црви како механизам за брзо патување. Тие се истакнуваат во тактиката на скришум и герилски тактики, а нивната цел е да ги соберат сите здруженија (Фримски заедници) низ планетата и да ги протераат царските напаѓачи. Нивниот водач е Лит Кајнс (ликот кој го игра Шерон Данкан-Брустер во филмот од 2021 година), а нејзината ќерка Чани (Зендаја во филмот) се појавува како еден од нејзините советници.

Dune: Spice Wars е стратешка игра во реално време со поголеми 4X елементи, вклучително и мапа на светот. Воената моќ треба да биде избалансирана со инфилтрација, производство на ресурси, па дури и политичко влијание за успех. Звучи малку како Total War. Првичното издание за ран пристап нема да вклучува кампањи за еден играч со повеќе играчи или какви било приказни. Funcom исто така развива мултиплеер игра за опстанок во отворен свет, сместена во универзумот Dune.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.