Final Fantasy 7 Remake – Part 2 го носи името “Rebirth”

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Square Enix го објави вториот дел од проектот Final Fantasy 7 Remake: Final Fantasy 7 Rebirth. Новите снимки од играта беа прикажани на прославата на 25-годишнината на Final Fantasy 7, претставена од продуцентот Yoshinori Kitase.

Kitase, исто така, го потврди не само објавувањето на играта – зима 2023 година – туку и дека целиот проект за римејк ќе се состои од три дела. Тоа е Remake, Rebirth и сè уште неименувана трета игра.

Снимката ги прикажува Cloud, Zack и Sephiroth со глас на Aerith. “Wait, what are you implying? That I died? That I’m some kind of imposter?” рече таа. Изгледа со Rebirth, тимот навистина си игра со приказната за оригиналот. И, како што се очекуваше, снимката изгледа неверојатно. Засега е најавен само за PS5.

“The development of Final Fantasy 7 Rebirth has been progressing rapidly since we adopted a new development structure. A title of this scale in which everything is interconnected even before production began is truly rare. In fact, some development has already begun on the third title. I myself have started on the development and am working towards the compleition of the series.”

Creative Director Tetsuya Nomura

Final Fantasy 7 Remake Intergrade може да се игра на Steam Deck

Final Fantasy 7 Remake Intergrade ќе биде достапна на Steam од 17-ти јуни. И да, ќе биде компатибилна со Steam Deck. Досега играта беше објавена на PS5 и PC преку Epic Store.

Изданието на Steam беше објавено на прославата на 25-годишнината на Final Fantasy 7, заедно со вестите за други игри кои доаѓаат наскоро. Тоа ја вклучува третата сезона на мобилната битка ројал Final Fantasy 7: The First Soldier, која ја додава мапата на Midgar Plateside, водена материја, стилот на Machinist и многу повеќе.

Исто така за мобилни телефони е Final Fantasy 7: Ever Crisis, мобилен римејк на оригиналната игра. Овде беше прикажан првиот гејмплеј, вклучувајќи ги обновените визуелни слики на надземниот свет (кои сè уште одржуваат одредена симпатија) и ремонтиран борбен систем, комплетиран со модели на карактери во стилот на Intergrade. Затворена бета верзија ќе биде достапна во 2022 година за iOS и Android.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.