Overwatch 2 го прикажаа својот Content Roadmap и Aaron Keller го изјави најдобриот начин за водење Free-To-Play игра

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Blizzard го откри новиот Content Roadmap на Overwatch 2, со тоа што покажаа дека новата игра ќе биде бесплатна и ќе започнува нова сезона на секои 9 недели. И нормално тоа што сите го знаеме па и очекуваме, да, Battle Pass ќе има во играта! И тоа голем!

Овој Content Roadmap денес беше прикажан за време на денешниот настан за откривање Overwatch 2, патоказот покажува дека сезона 1 од играта (почнувајќи од датумот на лансирање на играта на 4 октомври) ќе вклучува 3 нови херои – тоа се Sojourn, Junker Queen и ненајавен херој кој ќе биде Support – 6 нови мапи, повеќе од 30 нови скинови, нов режим на игра (претходно објавениот Push), нов Mythic skin (новиот најредок козметички тип) и Battle Pass. Иако добивме само поглед на Battle Pass што е во тек, се чини дека тие ќе понудат познат микс од бесплатни содржини и премиум отклучувања добиени само со плаќање. Како во секоја игра што има Battle Pass

Од она што можеме да го видиме, тие ќе вклучуваат козметика и XP Boostersи ќе бидат составени од 100 нивоа за искачување. Не добивме информации за тоа колку ќе чинат и дали вклучената содржина ќе биде заклучена по завршувањето на сезоните. Со додавање на Battle Passes, Overwatch’s loot boxes…

The Overwatch 2 Content Roadmap. (Image credit: Blizzard)

Втората сезона ќе започне на 6 декември и ќе содржи нов, ненајавен Tank херој, нова мапа, уште 30 скинови, нов Mythic Skin и уште еден Battle Pass. Во 2023 година, идните сезони ќе вклучуваат микс од сето горенаведено, но исто така ќе го вклучат и објавувањето на долгоочекуваната PvE содржина на играта, што ќе ја унапреди приказната на играта.

Патоказот, исто така, прикажува дека Blizzard ветува вкрстена прогресија низ платформите. Како што се надевате, содржината на Overwatch 1 што сте ја заработиле или платиле ќе бидат достапни и во Overwatch 2. За среќа… Пред сето ова, ќе добиеме шанса да испробаме содржини од Сезона 1 кога играта ќе започне со бета верзија на 28 јуни. Можете да се регистрирате за тоа од денес.

Aaron Keller – Директорот на Overwatch 2
Како е најдобро да се води Free-To-Play игра

“Free-to-play, for us, it’s not just about removing a barrier of entry to new players. I think what we see from other games in the industry is the very best way to run a free-to-play service – at least the way we we’ve taken it – is to be able to put out as much content as we can, and to really commit to that, and to really structure your team in order to be able to do that, and to be able to do it consistently and in perpetuity.”

Коментарите на Keller ги следеа оние од потпретседателот на Overwatch и комерцијалниот водач Jon Spector, кој рече дека луѓето често ги гледаат транзициите за слободно играње како едноставно превртување на прекинувачот.

“I think one of the lessons is that you need to have a thoughtful strategy around that for how you’re updating the game, how you’re bringing new content in,” Spector said. “So, for us, I think it was really important that it was not just ‘Hey, Overwatch 2 is free-to-play,’ but rather ‘Overwatch 2 is free-to-play, and that is one part of the overall live-service vision with seasonal content updates,’ and to do all of that together in a way that allows us to hopefully meet and exceed players’ expectations.”

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.