‘Glorious PC Gaming Race’ се ребрендираат во ‘Glorious’ поради Нацистички Конотации

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Во убавата 2008 година, рецезентот на игри Yahtzee од Zero Punctuation ја измисли и креира една од најпознатите фрази во историјата на гејмингот која што трае активно 14 години – “The Glorious PC Gaming Master Race”. Сите ја знаеме приказната и референцата – PC гејмерите како ги гледаат тие што се гејмери но играат на конзоли. Но најдобриот дел на приказната е што PC гејмерската заедница решија да се наречат себеси “PC Gaming Master Race” и со тоа станаа најголемиот SubReddit.

Во 2014 година еден дечко решил да го користи името на начин што ќе продава мауси, подлоги за мауси и тастатури на луѓето, но сепак започнаа конотации од ерата на Нацизмот… Прочитајте подетално за што се работи ТУКА.

Компанијата некое време веќе пробува имињата на производите да ги кажува и продава само под Glorious, но официјално денес се најави дека целата комапнија го менува името од „Glorious PC Gaming Race“ во само „Glorious“. Со ова ќе се промени и логото и производите, а компанијата изјави дека нивната веб страна pcgamingrace.com наскоро ќе биде згасната, односно домејнот ќе го нема и ќе си има целосно нов домејн.

„Намерата на овој ребренд е подобро да се усогласи јавното лице на брзорастечкиот стартап со сопствените основни вредности“, се вели во соопштението за медиумите, во кое брзо се истакнува дека основачот Shazim Mohammad имал 24 години кога ја основал компанијата и нагласува дека немал појма за вакво нешто – тој само сакал да си направи нешто повеќе со тој Meme и тој наслов. (Потоа укажува на тоа колку било успешно брендирањето: „Невообичаеното име привлече внимание во преполната индустрија, особено од другите членови на тие онлајн заедници“).

За жал, изгледа дека може да помине некое време пред компанијата навистина да ја отфрли фразата што очигледно добро служеше на бизнисот до денес. Тоа ќе биде „повеќегодишен преоден период“, пишува компанијата, иако лансирањето на нови производи веќе оди на тој начин како што напоменавме и погоре.

Но сепак овде нема да запре ништо и нема да запрат овие ребрендирања. Многу луѓе на интернет некое време ги напаѓаат и Acer за нивните “Predator” наслови. Ние ќе си преќутиме за ова, но сепак еве еден пример од такви на кои што не им се допаѓа тоа…

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.