Поп-култура

Uncharted сега е петти филм адаптиран од видео игра со најголема заработка на сите времиња

Филмот Uncharted на Sony продолжува да се искачува на топ листите. Филмот на Том Холанд/Марк Волберг базиран на популарната акциона-авантуристичка серијал на Naughty

Прочитај повеќе
PlayStation

PlayStation го купи новото студио на Jade Raymond, Haven Studios

Sony Interactive Entertainment го купи Haven Entertainment Studios Inc., новото студио на Jade Raymond кое беше основано пред само една година. Ова студио

Прочитај повеќе
Новости

CD Project Red го најавија продолжението на The Witcher серијалот

CD PROJEKT RED денес откри дека следниот дел од серијата видео игри The Witcher моментално е во развој со Unreal Engine 5, со

Прочитај повеќе
Новости

Twitch од сега ќе банира стримери доколку прават дезинформации, и го покажа тоа со што веднаш банираше неколку корисници

Дознаваме дека Twitch сега забранува за дезинформации, со непосредни забрани доделени на големите десничарски стримери на платформата. Компанијата ги ажурираше условите за користење

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Годинава добиваме нова Catan друштвена игра

Студиото CATAN најави нова игра која ќе се фокусира на најраните епохи од човечката историја. Претходно овој месец, CATAN Studios објави тизер за

Прочитај повеќе
Nintendo

Достапен Nintendo Switch System Update 14.0.0, конечно добиваме фолдери

Nintendo објави дека е достапно ажурирањето на системот Nintendo Switch 14.0.0, конечно додавајќи папки во нивната хибридна конзола. Еве го целосниот преглед на

Прочитај повеќе
Новости

Omega Rugal доаѓа да ја плаши новата генерација на борци со бесплатното DLC за King Of Fighter XV

King of Fighter е познат по тоа што има угнетувачки и евтини босови кои ги ловат играчите на крајот од аркадниот режим на

Прочитај повеќе
Xbox

Godfall: Ultimate Edition и Exalted Update доаѓа на 7 април за XBOX и Steam

Насловот кој беше наменет за лансирање на PlayStation 5, Godfall се враќа во форма на Ultimate Edition, што го носи на Xbox и

Прочитај повеќе
Новости

Ryu, Chun-Li и Akuma од Street Fighter доаѓаат во Brawlhalla

Најпопуларните ликови на Street Fighter се вкрстуваат со борбената игра на Ubisoft за бесплатна игра Brawlhalla. Ryu, Chun-Li и Akuma од серијата Capcom

Прочитај повеќе
Новости

Diablo 2 Resurrected Remastered Cinematics се тука и тие се неверојатни

Early access BETA за Diablo 2: Resurrected започнува кон крајот на оваа недела и ја вклучува сосема новата кинематика на играта. Но, не

Прочитај повеќе