Сите инфомрации за PlayStation Portal, Pulse Elite и Pulse Explore

PlayStation го откри дека спремаат нови безжичните слушалки претходно ова лето, но не откри многу за нив освен што тие можат да се поврзат со PlayStation 5, PC и Мобилни. Сега, Sony не само што ја подигнаа завесата за својот нов уред за Remote Play – PlayStation Portal, туку и два нови аудио уреди што ги објавуваат за PS5.

Безжичните мали слушалки откриени претходно ова лето се наречени PlayStation Pulse Explore и даваат „премиум преносливо аудио искуство со двојни микрофони и Noise Canceling подобрено со вештачка интелигенција, способно да ги филтрира звуците во позадина“ со звук без загуби и футрола за полнење. Тие ќе чинат 199,99 долари… Искрено… За мали бежични слушалки таа цена е ненормално висока…

Новите големи и убави слушалки откриени денес се нарекуваат PlayStation Pulse Elite и нудат аудио без загуби и доаѓаат со бум-мајк што може да се повлече (не е прикажан на веќе постоечките слушалки за Pulse). Како и слушалките Pulse Explore, ќе имаат Noise Canceling подобрено со вештачка интелигенција, способно да ги филтрира звуците во позадина. Доаѓа и со закачалка за полнење. Слушалките Pulse Elite ќе чинат 149,99 долари. Овие слушаки се само подобрена верзија од првите што се врвни. За овие слушалки цената вреди и тоа максимално!

Sony велат дека наскоро ќе споделат повеќе детали за датумот на објавување на аудио уредите Pulse Elite и Pulse Explore, вклучително и кога ќе бидат пуштени за нарачка.

Pulse Elite and Pulse Explore will be the first PlayStation audio devices to use custom-designed planar magnetic drivers for an audiophile-level listening experience normally found in premium headphones for professional sound engineers. With Pulse Explore, we’re pleased to be one of the first companies to provide wireless earbuds to the mass consumer market using planar magnetic driver technology.” 

Официјалниот Блог пост

За да се совпадне со овие уреди, Sony го откри PlayStation Link. Pulse Elite и Pulse Explore ќе се поврзат директно со претстојниот уред за Remote Play на PlayStation Portal користејќи ја оваа врска. Компанијата вели дека PlayStation Link испорачува „ниска латентност, аудио без загуби и лесно префрлување помеѓу повеќе хостови за PlayStation Link како PS5 со USB адаптер и PlayStation Portal.

Кога ги користите овие нови аудио уреди со PS5, USB адаптерот што е вклучен со секој е потребен за PlayStation Link. Овој адаптер, исто така, ќе се продава одделно како самостоен производ и може да се користи на компјутер и Mac, што ќе овозможи поврзување на слушалките Pulse Elite и слушалките Pulse Explore со компјутер и Mac со звук без загуби и ниска латентност.

Хендхелдот PlayStation Portal ги вклучува функциите што би ги очекувале од контролорот DualSense, како што се адаптивни активирања и хаптички повратни информации. Сместен меѓу двете половини на контролорот е 8-инчен LCD екран способен за прикажување 1080p/60FPS. PlayStation вели дека уредот е „за гејмерите во домаќинствата каде што можеби телевизорот што стои во една соба не е прилагоден само за гејминг и едноставно мора да има делба”. Или на Балкански превод, ако во дневната имате убав телевизор дур ви се гејма Мајката треба да гледа серија или Таткото треба да гледа фудбал, ќе си земете PlayStation Portal и ќе си играте на раат.

PlayStation Portal ќе се поврзе со вашиот PS5 преку Wi-FI и може да игра поддржани игри инсталирани на вашата конзола. Уредот вклучува 3,5 милиметарски аудио приклучок за жичен звук, иако новите слушалки PlayStation Pulse Elite и слушалките Pulse Explore ќе се поврзуваат со него безжично преку новата технологија што компанијата ја нарекува PlayStation Link.

Сепак, игрите PSVR2, за кои се потребни VR уредот, и игрите што се пренесуваат преку Cloud на PlayStation Plus Premium, не се поддржани.

Порталот PlayStation ќе биде лансиран подоцна оваа година за 199,99 долари. Сè уште нема датум за издавање на уредот, но PlayStation вели дека наскоро ќе има повеќе детали за тоа кога ќе започнат преднарачките.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.