Warframe не враќаат на самите почетоци со “Warframe: 1999”

Следната година ќе сме 2024та но ќе се вратиме во 1999та

Годинава се одржа најголемата конвенција за Warframe – TennoCon 2023, и благодарение на тоа девелоперите од Digital Extremes ги најавија следните две огромни експанзии за WarframeWhisper in the Walls (повеќе е Update него експанзија). Но сепак тоа од што сите беа шокирани беше следната огромна експанзија која што повеќе личи на самостојна игра “Warframe: 1999“. Digital Extremes ќе не вратат на самите почетоци од кои што сите очекуваа некогаш да ги доживеат, но никој не очекуваше дека некогаш навистина ќе го направат ова!

Whisper in the Walls, иако – што беше откриена со огромниот дел од 30мин. гејмплеј што можете да го видите подолу – е нешто што веќе го знаеме, но секогаш е нешто уникатно, продолжувајќи ја прекрасната чудна прикзна на Warframe со преклопување во мистериозни големи луѓе, и ќе има моментални промени на димензиите.

Како што објасни креативната директорка на Warframe, Ребека Форд, на прес-конференција пред TennoCon, Whisper in the Walls – кој воведува нови типови мисии, NPC’s, босови и фракции, заедно со нов центар и процедурален сет – е сè за враќање на познато и реконтекстуализирање на сè што играчите виделе досега во нивното десетгодишно патување во Warframe.

Целата експанзија е враќање во минатото каде што играчите ќе се вратат во Deimos’ Necralisk да разговараат со големата глава на LOID, кој вели дека го слушал името Kalimos во своите соништа. По малку разговор, се отвара врата која ги видои играчите во утробата на Necralisk, каде што се гледа дека чудната машинерија започнала некој незапирлив процес. Овде се случува најголемиот климакс на самата игра каде што се дознаваат многу работи, а ѕидовите на собата се отвораат, откривајќи ги претходно неиспитаните информации.

Од овој HUB, играчите можат да се впуштат во новите процедурални данџени на Whisper in the Walls во потрага што ќе ги види како се обидуваат да разбудат мистериозен „Sleeper“. Тоа е патување што ќе ги одведе во одамна напуштената лабораторија на Albrecht Entrati, изработена од впечатлив златен и виолетов сет плочки (осветлена со новата технологија за осветлување, Digital Extremes вели дека на крајот ќе се прошири надвор од новата зона и Necralisk) кои се дел избледениот сјај и дел од „лудиот научник“.

Откривањето на овој гејмплеј прави лудило атмосфера, но работите почнуваат да стануваат навистина бизарни. Одеднаш, додека играчот истражува засенчена подземна комора каде непознат лик стои замрзнат до самото место, ѕидовите се притискаат нанадвор, неверојатно префрлајќи ја сцената во пустинска пустелија каде наскоро се развива борбата со босови, воведувајќи ја втората нова фракција на експанзијата, Murmur. Тоа, сепак, сигурно не е местото каде што работите завршуваат; Наместо тоа, нашиот Tenno продолжува напред, поминува покрај променливите песоци и древните камени ѕидови, а друга врата се отвора, ставајќи ги во огромна, раскошна комора каде што Tenno одеднаш оживува со неочекуван звук на најава во метрото. Ако тоа не беше доволно несоодветно среде оваа Sci-Fi игра на Warframe, вистински воз избива од уредот, врескајќи низ комората пред да исчезне во спротивниот ѕид. ВТФ ПРАВАТ ОВИЕ ЛУЃЕ! ЦАРЕВИ!!!

Како дел од прославите на TennoCon на Digital Extremes, играчите можат да земат бесплатен Dex-оператор во играта во моментов, и ќе биде достапен до крајот на годината. Потоа, овој октомври, доаѓа Abyss of Dagath на Warframe, кое е опишано како издание за Ноќта на вештерките, кое ќе го претстави застрашувачкиот нов Warframe Dagath.

Одејќи во 2024 година, Warframe: 1999 се надеваме дека ќе донесе барем неколку одговори на многуте прашања покренати во неговото откривање на TennoCon, а исто така има и објавување на Warframe на мобилен телефон што треба да го очекуваме, со претрегистрацијата која е сега отворена.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!