Unity со нови 265 отпуштања од фирмата како дел од рестартирањето

Unity ги потврди плановите за отпуштање на 265 работни места или 3,8% од својата глобална работна сила како дел од „ресетирањето“ на компанијата.

Отпуштањата се поврзани со раскинувањето на договорот за професионални услуги што го имаше Unity со компанијата за дигитални ефекти Weta FX, пренесува медиумот Reuters. Договорот беше склучен откако Unity го купи одделот за технологија и инженерство на Weta во декември 2021 година за 1,6 милијарди долари.

Кварталниот извештај за заработката на Unity овој месец ги потврди планираните структурни промени, за кои рече дека најверојатно ќе вклучува укинување на одредени производи, намалување на нејзината работна сила од 7.000 лица и намалување на канцелариите. Компанијата сега соопшти дека ќе ги затвори канцелариите на 14 локации, вклучувајќи ги Берлин и Сингапур, во очекување на консултации со вработените, и ќе го намали својот канцелариски отпечаток за останатите, вклучително и оние во Сан Франциско и Белви. Од вработените повеќе нема да се бара да работат од канцеларија три дена неделно, додека услугите во канцеларија ќе бидат намалени.

Unity минатиот месец објави дека John Riccitiello се повлекува од функцијата претседател и извршен директор. Неговото заминување дојде неколку недели откако компанијата предизвика бурни реакции од развојната заедница со објавување на контроверзни планови за монетизација на својот популарен енџин за развој на игри, од кои делумно се повлече по негодувањето.

Поранешниот претседател на IBM, James Whitehurst, кој беше назначен за привремен претседател и извршен директор на Unity кога Riccitiello си замина, изјави за Reuters дека се планирани дополнителни промени наменети за „рефокусирање“ на компанијата.

While no additions have been finalised, it’s clear that we will reduce the number of things we are doing overall.

Изјава од James Whitehurst

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата