Маестрален прв трејлер за филмот “Napoleon”

Sony Pictures го објави првиот трејлер за Napoleon, епскиот биографски филм на Ридли Скот, во кој глуми Џокерот – Хоакин Феникс како францускиот император Наполеон Бонапарта, а потоа ќе се појави во кино салите на Thanksgiving, а потоа и на Apple TV+. Историската драма ќе го раскаже доаѓањето на Наполеон на власт во Франција по Француската револуција, неговиот обид за глобална моќ и доминација како француски император и неговиот евентуален пораз во битката кај Ватерло и егзилот на островот Света Елена. Ванеса Кирби и Тахар Рахим се придружуваат на Феникс во Наполеон. Еве го официјалниот синопсис на Sony Pictures за Наполеон на Ридли Скот…..

Napoleon is a spectacle-filled action epic that details the checkered rise and fall of the iconic French Emperor Napoleon Bonaparte, played by Oscar-winner Joaquin Phoenix. Against a stunning backdrop of large-scale filmmaking orchestrated by legendary director Ridley Scott, the film captures Bonaparte’s relentless journey to power through the prism of his addictive, volatile relationship with his one true love, Josephine, showcasing his visionary military and political tactics against some of the most dynamic practical battle sequences ever filmed.”

Актерската екипа

Во Наполеон, Хоакин Феникс го игра Наполеон Бонапарта. Ванеса Кирби ја игра љубовта на Наполеон и евентуалната царица Жозефина, а Тахар Рахим го игра францускиот револуционерен водач Пол Барас.

Актерската екипа на Наполеон ги вклучува и Бен Мајлс како советникот на Наполеон Каленкурт, Лудивин Сагние како социјалистката Тереза Кабарус, Мадам Талиен, Метју Нидам како братот на Наполеон, Лусиен, Јусеф Керкур како Маршал Давут, еден од командантите на Наполеон, Едуард Филипон како цар Александар, Иан Мекнис, Пол Рис како дипломатот Талејран, Џон Холингворт како прославениот војник Маршал Неј, Гевин Спојкс како Мулен и Марк Бонар како Жан-Андок Жунот. Ридли Скот режира по сценарио на Дејвид Скарпа.

“First of all, I love doing period films. I love the research. I love to create sort of smells of the period. I think what we did with the first Gladiator…I don’t like being critical of other things that have happened before, but I wasn’t the biggest fan of Hollywood Roman epics, honestly. They felt artificial and so, when I was asked to consider a script, the script was not very good. But the person who gave it to me said, I want to show you one thing, and he picked up an illustration, this is true, it’s called For Those About to Die by Gérôme. He holds it up. It’s a picture of this big painting of the Coliseum, and in the corner there is this guy, about to tuna fork this poor bastard,” Scott continued. “He’s got this thing in his neck, and he’s looking up for permission to kill. I went, bloody hell, that’s never been done properly before. Never. I said, I’ll do it. He said you will? I said yes. Did you want to read the script? I said no, and we went off and hit the ground running around the table, and evolved the new material.”

Изјава од Ridley Scott за медиумите

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!