Девелоперeрите за Witcher 4 (CD Project Red) објаснуваат зошто користат Unreal Engine 5

CD Projekt Red го користи Unreal Engine 5 на Epic за да го напојува The Witcher 4, но партнерството на развивачот со Epic е всушност повеќегодишен договор според кој компанијата тесно соработува со Epic на технологијата. Како дел од настанот State of Unreal на Epic денес, програмерите од CD Projekt Red разговараа зошто го отфрлаат својот внатрешен мотор, RedEngine, за Unreal Engine 5 да го направат The Witcher 4.

Директорот на CDPR, Павел Заводни, рече дека ажурирањата на Unreal Engine 5 помагаат во развојот на игри во отворен свет по кој е познато полското студио, и тоа беше главна продажна точка. „Ова отвора ново поглавје за нас, каде што навистина сакаме да видиме како нашето искуство во градењето игри од отворен свет се комбинира со инженерската моќ на Epic“, рече Заводни.

Директорот на играта Џејсон Слама, пак, рече дека развојот на игри со отворен свет доаѓа со свој сет на предизвици во споредба со повеќе линеарни игри и дека Unreal Engine 5 ќе му помогне на CDPR со ова.

„Можностите за работите што можат да тргнат наопаку, или сценаријата што треба да ги земете во предвид, се експоненцијално повисоки од линеарните игри“, рече Слама. „Играчите можат да одат во која насока сакаат; тие можат да се справат со содржината по кој било редослед што сакаат, теоретски. За навистина да се инкапсулира тоа значи дека ви треба навистина стабилна средина каде што ќе можете да направите промени со високо ниво на доверба дека тоа е нема да се пробие на 1600 други места по ред“.

Програмерите од CDPR, исто така, истакнаа како повторувањето и прототиповите се побрзи од кога било благодарение на Unreal Engine 5, а тоа им дава време на програмерите да ги тестираат новите идеи со поголема самодоверба.

И покрај оваа блиска соработка, The Witcher 4 – или како и да се вика играта – нема да биде ексклузивна за Epic Games Store на компјутер. Директорот на играта вети дека нема да има проблеми со вработените за време на развојот на The Witcher 4. Во меѓувреме, потврдено е дека медалјонот во најавата на The Witcher 4 е рис. Unreal Engine 5 беше јавно објавен денеска, 5 април, заедно со пар бесплатни примероци проекти. Повеќе од 85 играчки студија направија премин кон Unreal Engine 5, вклучувајќи го и Crystal Dynamics со својот нов Tomb Raider.

МАРКЕТИНГ

WP Post Author

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до Aretuza, но она што се смета за безбедно засолниште, за жал, на некој начин станува стапица на смртта, а тоа ќе го гледаме во текот на целата сезона. Трејлерот ги задева сите овие елементи, како и мноштвото нови чудовишта, повеќе од мајтапењето на Geralt and Jaskier што ги обожаваме, а Ciri навистина се впушта во своето како Witcher на тренинг. Целосниот трејлер од Summer Game Fest можете да го погледнете подолу.

Континентот никогаш не бил понепредвидлив, а за време на настанот Tudum на Нетфликс, водителката Lauren Schmidt Hissrich изјави дека тоа ќе има голема улога во сезона 3. Можеме да видиме сè што се менува на континентот, што е супер возбудливо“.

Додека војната беше задевана во сезоните 1 и 2, таа конечно ќе стане реалност во сезона 3 и никој нема да замине неповреден. „Војната се закануваше толку долго“, рече актерот од Jaskier Joey Batey. „Конечно велиме: „О, боже. Тука е“. Епизмот, влогот за континентот, во макро смисла, е огромен, но микро влоговите се уште поголеми“.

Сезона 3, исто така, ќе биде последната сезона на Хенри Кавил како Гералт од Ривија, иако тоа нема да биде последната сезона од шоуто. На местото на Кавил во улогата ќе дојде Лиам Хемсворт, кој ќе ја преземе улогата во сезоната 4 и понатаму. Шоуто неодамна беше потврдено за 5-та сезона, така што се чини дека има доста од авантурата на Гералт што допрва треба да се истражи на малите екрани.