Новости

Следната недела добиваме Destiny x The Witcher колаборација

Bungie конечно решија да направат колаборација со фамозниот карактер Geralt of Rivia кој ќе донесе во Destiny 2 полна опрема во стилот на Witcher за време на Season of the Wish. Оваа нова сезона доаѓа на 28 ноември, а тоа е претпоследната сезона за многу саканиот Sci-Fi шутер објавен уште во 2017 година. Во Season

Прочитај повеќе
Uncategorized

CD Projekt Red работат на Бесплатен Witcher 3 Мод кој треба да биде Едитор на Играта

Беше голема година за Cyberpunk 2077 и развивачот на The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt Red. Го објави Phantom Liberty, првата и единствена експанзија за Cyberpunk 2077, ја дебитираше својата саундтрак на услугите за стриминг, ги откри плановите за Cyberpunk проект во живо и само оваа недела, освои четири номинации за The Game Awards

Прочитај повеќе
Поп-култура

Авторот Andrzej Sapkowski ја пишува новата The Witcher книга по 10 години пауза

Авторот на книгите The Witcher, од кои се инспирирабу и серијата игри на CD Project Red и истоименото шоу на Netflix, потврди дека моментално работи на нов додаток на романите што ја раскажуваат приказната за Geralt of Rivia, Cirilla of Cintria и Yennefer of Vengerberg. Тоа ќе биде првата нова книга на The Witcher во

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Нов трејлер за The Witcher Сезона 3

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Креаторот на серијата The Witcher имал избор да ја прекине по заминувањето на Henry Cavill, но одлучил да продолжи уште долго

Светот беше погоден од мрак и сивилот од кога дознавме дека Henry Cavill (најубавиот гејмер во светот хехе) објави дека ќе го остави својот сребрен меч и ќе ја напушти ТВ серијата The Witcher на Netflix. Со 3-та сезона на The Witcher (последната на Кавил) што треба да се емитува, имаме повеќе прашања од кога

Прочитај повеќе
Новости

CD Projekt Red работат на The Witcher Remake

Се случи еден многу добар потег кој што многу фанови не можеа ни да го предвидат, CD Projekt објави дека сега работат и на римејк на оригиналната игра The Witcher. Првпат објавена во 2007 година, The Witcher продолжи со нормално две продолженија, од кои секое беше поголемо од претходното. И во време кога The Witcher

Прочитај повеќе
Новости

Девелоперeрите за Witcher 4 (CD Project Red) објаснуваат зошто користат Unreal Engine 5

CD Projekt Red го користи Unreal Engine 5 на Epic за да го напојува The Witcher 4, но партнерството на развивачот со Epic е всушност повеќегодишен договор според кој компанијата тесно соработува со Epic на технологијата. Како дел од настанот State of Unreal на Epic денес, програмерите од CD Projekt Red разговараа зошто го отфрлаат

Прочитај повеќе
Поп-култура

Во припрема е The Witcher Cook Book

Официјален Witcher готвач во моментов се докажува и ќе биде пуштен од рерната подоцна оваа година. Создаден од Анита Сарна и Каролина Крупецка од блогот за храна Nerds’ Kitchen (и Witcher Kitchen), тој е официјално лиценциран од CD Projekt Red и ќе содржи 80 рецепти инспирирани од патувањата на Гералт во игрите. Книгата ќе вклучува

Прочитај повеќе
Поп-култура

Започна продукцијата за третата сезона за серијата The Witcher

Производството на третата сезона на The Witcher на Нетфликс сега официјално започна. Пред објавувањето на 2-та сезона кон крајот на 2021 година, Нетфликс веќе претходно потврди дека ќе создаде трета сезона во иднина. И додека во почетокот на оваа година кружеа извештаи поврзани со датумите на снимање на 3-та сезона на The Witcher, Нетфликс сега

Прочитај повеќе
Новости

Се откри голема тајна во Witcher 3 после 7 години

Една голема тајна која се криела во The Witcher 3 после цели 7 години беше откриена од еден девелопер кој работел во CD Project Red и нормално работел на играта! На YouTube каналот xLetalis вчера се објави ново видео со детали за откритието, кое се однесува на ликот Vivienne во Blood and Wine DLC. Дизајнерот

Прочитај повеќе