Игрици

Играта Iron Man од EA ќе биде правена целосно во Unreal Engine 5

EA Motive објави дека претстојната игра на Iron Man се гради целосно во Unreal Engine 5. Објавата доаѓа директо генералниот менаџер на Motive, Patrick Klaus. “We’re still early in pre-production and taking our time to make sure we set the best possible foundation for development. But already, we’re finding so many opportunities to explore story,

Прочитај повеќе
Новости

Многу новости за The Witcher 4

Новото продолжение за The Witcher од девелоперите и издавачите CD Projekt Red, навидум фрли светлина врз датумот на објавување на играта, кој можеби е подалеку отколку што мислат фановите на фантастичниот RPG серијал. За време на неодамнешниот состанок за заработка со инвеститорите, извршниот директор на CD Projekt Red – Adam Kicinski потврди дека полското студио

Прочитај повеќе
Игрици

Superman лета од Земјата до Месечината и назад благодарение на Unreal Engine 5

Новото видео кое прикажува концепт за игра на Superman во Unreal Engine 5 изгледа како суперхеројска игра од соништата! Superman е најголемиот Суперхерој кој некогаш бил креиран (Fact: Најпознат карактер во светот, потоа се Исус па Мики Маус). Неговиот симбол и костим веднаш се препознаваат, а неговите моќи се основа за многу други херои. Сепак,

Прочитај повеќе
Новости

Во изработка е Triple-A Unreal Engine 5 Dungeons & Dragons Игра

Во подготовка е нова голема Dungeons & Dragons игра од Invoke Studios, ребрендираниот развивач на Dungeons & Dragons: Dark Alliance порано позната како Tuque Games. Проектот го води Dominic Guay, 20-годишен ветеран на Ubisoft, кој работеше на Splinter Cell пред да стане сениор-продуцент на Watch Dogs и неговото продолжение. Сопственикот на Invoke и издавачот на

Прочитај повеќе
Поп-култура Nintendo

Фанови на Super Mario Bros направиле Remake на играта со Chris Pratt

Еден доживотен обожавател на Nintendo одлучил да направи реалистичен римејк на Super Mario Bros и објави трејлер во стил на филм на YouTube за да го си ги документира ажурирањата и тоа он што го работи. YouTube-рот, кој ги постави видеата на каналот Re-Imagined Games, почна да работи на римејкот пред повеќе од два месеци.

Прочитај повеќе
Новости Игрици

Во изработка е следната MAFIA игра, Prequel на трилогијата според шпекулации

Шефот на студиото Hangar 13, Haden Blackman, си оди од студиото на Mafia III по седум години, објави 2K Games. Како што беше изјавено поранешниот ветеран на LucasArts ќе „ја продолжи својата страст во нов потфат“. Според Kontaku ова иде на нешто многу интересно. Во Hangar 13 моментално се започнуваат раните фази за правење на

Прочитај повеќе
Технологија

Unreal Engine 5 е сега достапен за секого и доаѓа со Lyra, новиот Shooter DEMO

Epic Games официјално го објави Unreal Engine 5, моторот за развој на игри што првпат го претстави во 2020 година. Ова е истиот мотор што се користеше за минатогодишното изненадувачко демо на Matrix, The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience. Сега, тој е излезен и достапен за секого и секој да го преземе и

Прочитај повеќе
Новости

Девелоперeрите за Witcher 4 (CD Project Red) објаснуваат зошто користат Unreal Engine 5

CD Projekt Red го користи Unreal Engine 5 на Epic за да го напојува The Witcher 4, но партнерството на развивачот со Epic е всушност повеќегодишен договор според кој компанијата тесно соработува со Epic на технологијата. Како дел од настанот State of Unreal на Epic денес, програмерите од CD Projekt Red разговараа зошто го отфрлаат

Прочитај повеќе