Извршниот директор на Activision Blizzard, Боби Котик официјално се повлекува од функцијата

Боби Котик, долгогодишниот извршен директор на Activision Blizzard, официјално се повлекува од функцијата. Котик ова го посочи и претходно по успешното купување на Activision Blizzard од страна на Мајкрософт, кога му беше предложено да остане како извршен директор барем до крајот на 2023 година, а во новиот меморандум споделен со вработените, и со јавноста, тој потврди дека неговите планови се да ја напушти компанијата. Дополнителните извештаи споделени во текот на неговата сопствена изјава сугерираат дека последниот ден на Котик ќе биде на 29-ти декември со други промени на лидерството што ќе се случат и во рамките на Activision Blizzard.

Плановите на Котик да се повлече беа наведени претходно, како што беше претходно споменато, така што оваа најава споделена оваа недела е повеќе опростување на некој начин, а не најава. Во најавата што вработените ја добија и која сега е достапна на страницата на редакцијата на Activision Blizzard, Kotick им се заблагодари на тимовите на Activision Blizzard додека гледа напред кон неговиот „последен ден што ја води оваа компанија“.

Боби, ќе фалиш Будалче <3

“Forty years later, as my last day leading this company inches closer, I marvel at how far the talented people at our company have come toward realizing the great potential of game. You have transformed a hobbyist form of entertainment into the world’s most engaging medium. It has been the privilege of my lifetime to work alongside you as we broadened the appeal of games.”

Фил Спенсер, извршниот директор на Мајкрософт Гејминг, исто така, доби спонување од Котик во изјавата каде што наскоро поранешниот извршен директор на Activision Blizzard ја пофали благодарноста на Спенсер за Activision Blizzard и иднината што е пред компанијата на Котик и Мајкрософт, а потоа и понатаму. , заедницата на Xbox, исто така.

“Phil Spencer has appreciated the magic of ABK for decades. When he approached Brian and me two years ago and proposed acquiring the company, it was immediately obvious that the combination of our businesses would enable us to continue to lead as the list of capable, well-resourced competitors grows.”

Иднината без Боби

Значи, со заминувањето на Котик подоцна овој месец, што се случува со остатокот од наследството на Activision Blizzard? Ништо за тоа не беше споменато во изјавата на Котик, освен шефот на Activision Blizzard кој вели дека тимовите на компанијата „не би можеле да бидат во подобри раце“, но The Verge сподели уште еден меморандум испратен до вработените од Спенсер во кој се објавени информации за тоа кој ќе преземе одредени улоги и на кого ќе одговараат извршните директори.

“Thomas Tippl (Vice Chairman, Activision Blizzard), Rob Kostich (President, Activision Publishing), Mike Ybarra (President, Blizzard Entertainment) and Tjodolf Sommestad (President, King) will report to Matt Booty (President, Game Content and Studios). The leadership teams for Activision Publishing, Blizzard and King will remain in place, with no changes to the structure of how the studios and business units are run.”

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)