Градот Риека станува голем центар за Гејминг со тоа што добива огромен гејминг саем – Expo GameRi

Expo GameRi, прва гејминг изложба во Риека од 6-7 Април, кој ќе биде во Exportdrv што ќе се трансформира во голем гејмерски центар со забавна и едукативна целодневна програма исполнета со панели, предавања, забавни натпревари, турнири, работилници, но и атрактивни места за танцување и забава за сите од најмали до највозрасни љубители на нови технологии.

„Програмата нуди повеќе од класичен саем, со разновидни забавни атракции, работилници, панели и предавања, со кои сакаме на сите посетители да им овозможиме увид зад сцената на нивните омилени игри, индустријата за игри и технолошките трендови”

Изјава од Марта Глажар, организатор на настанот и претседател на Здружението „3. змеј“.

Панели и предавања

Во текот на два дена, посетителите ќе можат да слушаат говори и предавања кои покриваат теми за игри и технолошка индустрија. Во сабота следуваат панелите „Како да ја зајакнеме домашната индустрија за видео игри“ и „Улогата на медиумите во индустријата за игри“. Во недела ќе може да се слушаат панели за развојот на Е-Спортот во Хрватска, ќе дознаеме што се случува „зад сцената“ на хрватските Game Jams, како жените во игри се справуваат со предизвиците и ќе дознаеме повеќе за инвестициите во видео игри, како и разговори со хрватски и странски развивачи на игри – со фокус на инди-програмерите (независни производители на видео игри).

Ќе се одржат предавања на теми за гласовно дејствување во видео игрите, важноста на пристапноста до видео игрите за лицата со посебни потреби, развојот на еспортскиот туризам во Истра, спојувањето на античките градови и модерните конзоли користејќи го примерот на играта Assassins Creed Origins, презентација на домашни и странски инди програмери (Turing studio HR, Capital Games FR), презентација на Rijeka Sinergana – инкубатор за креативни технологии и ИТ индустрија и презентација на загрепскиот еспортски настан Good Game Global.

Ќе се одржи и „Борбениот клуб“ на Хрватското здружение за вештачка интелигенција CroAI, чија цел е да го промени начинот на кој зборуваме и размислуваме за вештачката интелигенција, а риечката ИТ компанија Exevio и CroCube ќе претстави апликација за првиот склопен сателит. и регистрирана во Хрватска која ќе биде испратена во орбитата со ракетата Фалкон 9 на Илон Маск. Целосниот распоред е достапен на www.gameri.eu.

Истакнати личности кои што ќе бидат Говорници

Expo GameRi, исто така, ќе биде домаќин на различни истакнати говорници и гости во двата дена. На панелите ќе присуствуваат Игор Белан – основач на најголемиот регионален портал за игри HCL.hr, Дуња Тројан – директор и основач на GameHub – единствениот телевизиски канал за игри во Хрватска, Лука Жучко – новинар на порталот Reboot и водител на подкаст A1 GameOn, Владимир Мрвош – новинар на Нови лист, Теренс Гусе – претставник на Капитал гејмс и група развивачи на игри од Франција, а специјален гостин на програмата е актерката чие лице му послужи како модел на ликот од познатата игра Resident Evil: Village, Хелена Манковска, која во сабота ќе биде во целосен костим „Лејди Димитреску“. Хелена е позната и како каскадерка на холивудската актерка Мила Јовович, која ја популаризираше франшизата „Resident Evil“. Обожавателите ќе можат да купат фотографија со автограм и да се сликаат со „Лејди Димитреску“ во двата дена од настанот.

Хелена Манковска во костим на Лејди Димитереску

„Како вистински гејмерски спектакл, обезбедивме турнири и натпревари во видео игри, наградни игри кои се отворени за сите возрасти и специјални натпревари и забавни квизови за врвна забава. Посебно ги покануваме сите ентузијасти да соберат тим и да го покажат своето знаење во најголемиот домашен гејминг паб-квиз“

Изјава од Валентина Мишковиќ Јое, организатор на настанот и директор на агенцијата Ривиера.

Како дел од настанот, посетителите ќе имаат можност да ги тестираат своите вештини во зоните за игри и да учествуваат на турнири и да освојат различни награди. Fantastic Esports Pula организира натпревари во игрите CS:GO и Valorant, GameHub подготвува турнири во Forza Horizon, додека Zagreb Tekken Showdown ќе организира забавни турнири во Tekken 8. Ќе има и хрватски национални квалификации за најдобрите 16 во еФудбалот, организиран од Hrvatski Esports на Алијансата. Посетителите ќе можат да пробаат и популарни и најнови игри, технологии и гаџети на штандовите на домашни и странски развојни студија. Сите компјутерски конфигурации на саемот на кој ќе играат посетителите ги обезбеди Računala.hr и ќе бидат достапни за купување по промотивни цени со 20% попуст.

Роботските војни на штандот на Fightbotics ќе привлечат посебно внимание. За оние кои сакаат да се потсетат на почетоците на индустријата, тука е Peek&Poke Retro зоната каде што можете да играте на ретро конзоли и аркади, а за љубителите на друштвените игри постои и зоната за игра на табла на Здружението Ri Roll.

Покрај учеството на турнири и натпревари, посетителите ќе имаат можност да го тестираат своето знаење во различни квизови и да учествуваат во подароци од главната сцена и лотали. Во сабота ќе се одржи најголемиот Gaming паб квиз во организација на GameHub, како и квизови посветени на игрите Baldur’s Gate 3 и Genshin Impact. Неделниот распоред вклучува квизови посветени на KPop, Anime и темата „Од маса до екран“. Вредна награда за саботната лотарија овозможува Računala.hr и тоа – PlayStation 5! Јадран галенски лабораторија Риека ја носи наградата за неделното наградно играње – моќен гејмерски компјутер.

Катче за најмладите

Во текот на двата дена се одржуваат различни забавни и креативни работилници специјално прилагодени за најмладите. Децата ќе имаат можност да научат да прават „Покемон оригами“, да се забавуваат со STEM играчките, да учествуваат во „Robo Cycling“ и да уживаат во собата со приказни „Игри без граници“. Влезот на Expo GameRi е бесплатен за деца до 6 години.

Expo GameRi се одржува под покровителство на градот Риека, приморје-горската жупанија, Хрватскиот туристички одбор, туристичкиот одбор на градот Риека, бизнис клубот PartneRI, Францускиот институт во Загреб и Министерството за економија и Одржлив развој.

Expo GameRi е донесен од локалните сили, маркетинг агенцијата Ривиера и Здружението „3. змај“ од Риека, со партнери медиумската компанија GameHub од Загреб и најголемиот регионален портал за игри HCL.hr.

Билети се достапни на: www.gameri.eu

МАРКЕТИНГ

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.