Hearthstone продаваат карта за $25 и играчите не се задоволни

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Пред една година, Blizzard додаде дијамантски картички на Hearthstone. Ниво над златната реткост, дијамантските картички се анимирани, иако инаку се исти како и обичната верзија на истите картички. Тие се козметика, и кога првпат беа претставени, можевте да ги набавите или со купување на експанзија или со собирање на сите легендарни картички од комплетот. Најновата дијамантска картичка, која е на орк-шаманот Drek’Thar, може да се добие само ако ја купите од продавницата во играта каде што чини 3.000 злато или 25 долари.

„Јас сум кит како и сите други, но нема ебен начин како да трошам 35 долари на картичка. Ова е смешно“, твитна Зеди (се отвора во нова картичка). Објава на подредит на Hearthstone (се отвора во нова картичка) привлече одговори од типот: „Еј снежна бура, твојата алчност повторно се покажува“, „Дали ова е првоаприлска шега надвор од сезоната?“ и „Тоа е како Blizzard да мисли дека ова се вистински трговски картички“.

Многу други играчи не се вознемирени од фактот дека Blizzard, за прв пат, продава индивидуална картичка што не може да се добие на друг начин. Како што истакнуваат, станува збор за чисто козметичко подобрување на картичка која претходно била подарена бесплатно. Редовната златна реткост верзија на Дрек-Тар беше понудена за време на предиздавањето на експанзијата „Fractured in Alterac Valley“.

Играчите избраа да добијат или орда-картичка (Дрек-Тар) или карта за сојуз (Вандар Стормпајк), а потоа ги завршија потрагите за таа фракција. Дијамантска верзија на картичката на победничката фракција беше подарена на сите, а бидејќи сојузот победи, сите добија дијамант Vanndar Stormpike. Ако наместо тоа сакате дијамант Дрек-Тар, добро, мора да го искашлате тестото.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.