Новости

Chris Metzen се врати во Blizzard како Креативен Директор на Warcraft

Кон крајот на минатата година, Blizzard Entertainment објави дека Chris Metzen, легендарниот дизајнер, писател па и гласовен актер кој стои зад некои од најдобрите игри во студиото некогаш ќе се врати како креативен советник. Денес отидоа чекор понатаму, објавувајќи дека Metzen сега се враќа на полно работно време како извршен креативен директор за универзумот Warcraft.

Прочитај повеќе
Новости Игрици

Blizzard наводно работат на StarCraft 3

Откако судијата пресуди во корист на Мајкрософт во борбата против FTC за да го добие договорот за купување на Activision Blizzard, има многу вести и гласини што се вртат насекаде Но… Најверојатно најважната потврда е дека Microsoft постигна договор со Sony да го задржи Call of Duty на конзолите на PlayStation во догледна иднина. Сепак,

Прочитај повеќе
Поп-култура

Overwatch добива Мини Анимирана Серија

Најавена е анимирана мини-серија за Overwatch. Overwatch е една од најголемите бесплатни игри која што привлече прилично голема фан база на фанови. Не само што фановите обожаваат да ја играат играта, туку едноставно уживаат во целиот тој свет и универзум на карактери. Blizzard станаа познати по производството на секакви анимирани кратки видеа низ годините кои

Прочитај повеќе
Новости

Diablo IV ќе добива Нов Story Контент на секои 3 Месеци

Diablo IV треба да добива големи и мрсни квартални ажурирања на секои три месеци, од кои ажурирања што ќе воведат нови приказни. Во најновата насловна приказна на Game Informer, помошниот директор на играта Diablo IV – Joe Piepiora, се изјави дека иако се двоуми да го користи зборот „проширување“, тримесечните ажурирања на играта по лансирањето

Прочитај повеќе
Новости

BlizzCon се враќа во 2023

Blizzard го враќа својот популарен годишен гејминг настан BlizzCon во 2023 година, иако во моментов не е јасно дали настанот ќе биде со посетители и фанови, онлајн или ќе биде само хибриден настан. Враќањето на BlizzCon го потврди Mike Ybarra, претседателот на Blizzard Entertainment, кој се осврна на статусот на BlizzCon во завршниот пост на

Прочитај повеќе
Новости

Overwatch 2 сезона 2 – Нова Мапа, Battle Pass, Празнични Настани…

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе… Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог

Прочитај повеќе
Игрици

Мобилните игри на Activision Blizzard прават повеќе пари од верзиите на PC и Конзоли Заедно

Повеќе од половина од приходите на Activision Blizzard доаѓаат од мобилни игри во април – јуни (Q2) 2022 година. Според најновиот финансиски извештај на Activision Blizzard, развивачот/издавачот генерирал 535 милиони фунти од продажбата на PC и Конзоли во четвртиот квартал од 2022 година – 275 милиони фунти (332 милиони долари) на PC и 310 милиони

Прочитај повеќе
Игрици

World of Warcraft: Wrath of the Lich King Classic официјално пристигнува во Септември

На 26-ти септември, играчите на World of Warcraft Classic ќе можат да се запознаат со експанзијата на Wrath of the Lich King. Ќе се запознаат со експанзијата што веќе многу одамна протече во јавност, само се чекаше официјалната дата да ја кажат! Како придружба на ова официјално соопштение, сепак, имаме и нов трејлер од Blizzard.

Прочитај повеќе
Новости

Blizzard прекинува со правење на нов контент за Heroes of the Storm

Blizzard ја прослави неодамнешната седма годишнина од нивната MOBA – Heroes of the Storm со намалување на развојот на нов контент, односно целосно прекинување на нов контент. Целиот фоус за играта ќе биде ставен на Client Sustainability и масовни поправки на багови во играта. Во краткото ажурирање објавено вчера на официјалната веб-страница, Blizzard рече дека

Прочитај повеќе
Игрици

Blizzard ги купи креаторите на Spellbreak Proletariat да работат на World of Warcraft

Вчера, креаторите на Spellbreak, Proletariat, објави блог-пост со детали за иднината на нивниот Spell-Based Battle Royale што беше лансиран пред неколку години. Во него, студиото откри дека серверите за Spellbreak ќе се исклучат на почетокот на 2023 година, со што практично ќе се стави крај на траењето на овој Battle Royale. Ова гасење на серверите

Прочитај повеќе