Игрици

Tony Hawk изјави дека Activision не сакале да прават римејкови на Tony Hawk Pro Skater 3 & 4

Преработките на Tony Hawk Pro Skater 3 и 4 биле планирани во одреден момент додека издавачот Activision не решиле тоа целосно да се прекине, и тие преработки да се баталат. Оваа вест доаѓа од самиот Tony Hawk, кој разговараше за серијата со стримерот andyTHPS. Според Hawk, „планот“ бил да се развијат римејкови за THPS 3 […]

Прочитај повеќе
Новости

Call of Duty: Modern Warfare 2

Activision Blizzard објави дека Call of Duty: Modern Warfare II е следниот наслов во големата и познатата франшиза! Иако не е некое големо изненадување од причина што комапнијата пред некое време си кажаа дека овогодинешниот Call of Duty наслов ќе биде продолжение на рестартирањето на Call of Duty Modern Warfare од 2019 година, новиот тизер […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Hearthstone продаваат карта за $25 и играчите не се задоволни

Пред една година, Blizzard додаде дијамантски картички на Hearthstone. Ниво над златната реткост, дијамантските картички се анимирани, иако инаку се исти како и обичната верзија на истите картички. Тие се козметика, и кога првпат беа претставени, можевте да ги набавите или со купување на експанзија или со собирање на сите легендарни картички од комплетот. Најновата […]

Прочитај повеќе
PC

UI Leak од Overwatch 2 потенцира дека играта би имала Battle Pass

Фановите на Overwatch кои чекаа нови информации во врска со продолжението овојпат имаа среќа. Неодамнешното протекување на Overwatch 2 UI фрли светлина на долгоочекуваното продолжение на стрелецот на Hero кој во одреден момент беше еден од најпознатите титули на Esports на натпреварувачката сцена. Overwatch 2 беше најавен на Blizzcon уште во 2019 година, и оттогаш […]

Прочитај повеќе
Новости

Следната World of Warcraft експанзија можеби ќе го носи името “Dragonflight”

Во контекст: франшизата Warcraft ќе стане поголема. Покрај трите ажурирања на содржината кои доаѓаат на Hearthstone оваа година и новата мобилна игра, World of Warcraft ќе добие и нова експанзија. Веќе знаеме дека издавачот планира да го претстави на 19 април, но името сè уште не е потврдено. Пред три недели, Activision Blizzard објави што […]

Прочитај повеќе
Новости

Activision/Blizzard решаваат една тужба за сексуално вознемирување која ги чини $18 милиони

Американски судија ја одобри спогодбата од 18 милиони долари на Activision Blizzard со Комисијата за еднакви можности за вработување (EEOC), завршувајќи една од многуте тужби за дискриминација поднесени против компанијата. Во тужбата беа наведени детали за сексуално вознемирување, сексуална дискриминација во врска со нејзиното справување со бременоста и одмазда против нејзините вработени жени. Порамнувањето првично […]

Прочитај повеќе
Новости

Diablo IV има спремено повеќе од 150 Dungeons, рачно изработени и процедурални

Blizzard Entertainment потврди дека Diablo IV има над 150 зандани, а тоа вклучува и рачно изработени и процедурални зандани за освојување. Вонреден уметнички директор Брајан Флечер забележа во новиот блог за развој дека нивниот тим прави многу комплети плочки кои можат повторно да се користат и да се спојат со разни дудади, интерактивни парчиња и […]

Прочитај повеќе
PC

The Jailer е победен на Mythic Difficulty после 277 мачни обиди

Трката да се биде првиот еснаф од World of Warcraft што ќе ја заврши последната рација на проширувањето на играта Shadowlands на најголема тешкотија конечно заврши, и беше мачна. Повеќето трки WoW Mythic World First траат околу една недела со речиси постојани обиди од врвните светски еснафи WoW. Тоа беше случај со двете претходни рации […]

Прочитај повеќе
Новости

Започнаа Pre-Registrations за Diablo Immortal на iOS, има добри козметики кои што можат да се земат

Diablo Immortal е чекор поблиску до објавување, бидејќи Blizzard објави дека пред-регистрацијата сега е отворена на iOS. Пред-регистрацијата веќе беше достапна на Android. Секој што ќе се пријави однапред ќе добие пристап до „ексклузивна козметика“ при лансирањето, објави Blizzard во твитот. Козметичкиот сет Horadrim ќе им биде доделен на сите играчи доколку Diablo Immortal достигне […]

Прочитај повеќе
Новости

Overwatch 2: Doomfist нема да е веќе Damage карактер, од сега ќе биде во улога на Tank

Doomfist, херој на штета во Overwatch, ќе ги заменува улогите во Overwatch 2, секогаш кога конечно ќе излезе. Оваа вест доаѓа преку директорот на играта Overwatch 2, Арон Келер, кој најави дека Doomfist наместо тоа ќе стане тенк херој за време на неодамнешниот пренос, како што објави PC Gamer. Келер дури допре и некои детали […]

Прочитај повеќе