Steam Deck веќе подржува XBOX GamePass и XBOX Streaming

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Steam Deck сега поддржува Xbox Game Pass и Xbox стриминг, нова функционалност од друга соработка помеѓу Valve и Microsoft.

Претходно, Valve се зафркаваше дека се „повеќе од среќни“ што го добија Xbox Game Pass на Steam, но не беше јасно како тоа би функционирало со оглед на тоа што Мајкрософт е конкурент, а има и сопствен излог. Веста дека Steam Deck сега поддржува Xbox Game Pass и Xbox стриминг беше потврдена од Кетрин Глукштајн, шеф на производ и стратегија во Xbox Cloud Gaming.

„Ние работевме тесно со нашите пријатели во Valve за поддршка на XCloud преку Microsoft Edge за Steam Deck“, рече Глукштајн на Твитер.

XCloud, услугата за стриминг на Microsoft која ви овозможува да го пренесувате вашиот Xbox на паметен телефон или компјутер, е интегрирана во Game Pass веќе неколку години. Стримингот на XCloud сè уште не е сосема домашна апликација, но работи исто како компјутерскиот еквивалент на стриминг за играчите на Xbox. За да го натера XCloud да работи на Steam Deck, Мајкрософт мораше да работи со Valve за да овозможи Xbox Cloud Gaming да работи во бета верзијата на Microsoft Edge – со објавување на компатибилна верзија на Steam Deck на нивниот прелистувач Edge. Ова ви овозможува да се поврзете со вашата сметка на Xbox и да започнете да пренесувате од вашата конзола Xbox. Мајкрософт дури обезбеди упатство за вклучување на Xbox Cloud Gaming на Steam Deck – што можете да го погледнете овде. Valve, исто така, соработува со Microsoft на тоа Windows да работи природно на Steam Deck, бидејќи рачниот телефон доаѓа со претходно инсталиран SteamOS базиран на Linux.

Неодамна лансираниот Steam Deck на Valve сега е достапен и во три вкуса: 399 долари (64 GB), 529 долари (256 GB) и 649 долари (512 GB), преку продавницата на Steam.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.