Игрици

Играта со Бананата има клонови со различни овошја

Пред неколку недели „Banana“ се појави на Steam, и гејмерите ширум светот беа веднаш збунети од огромниот број луѓе кои ја преплавија платформата за да ја играат. Се разбира, оттогаш се претпоставува дека многу од „играчите“ се всушност ботови, но тоа е друга приказна. Во моментот на пишување, Banana е третата најпопуларна игра на Steam,

Прочитај повеќе
Игрици

Гејмерите на Steam потрошиле 19 милијарди долари на игри што никогаш не ги играле

Откако ќе најдете неколку омилени игри, тенденцијата е да влезете во нив и да ги оставите сите други. Колку пати сте ги завршиле игрите како The Witcher, Baldur’s Gate 3, Fallout New Vegas или која било друга игра која што ве релаксира? Многу пати нели… Сега погледнете ја вашата колекција или библиотека како што обично

Прочитај повеќе
Игрици

700.000 луѓе кликаат на Банана на Steam да направат пари

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од

Прочитај повеќе
Новости

Креаторите на The Day Before ‘Fntastic’ соопштија дека студиото Банкротира и се Затвора

Fntastic, креаторите зад контроверзното лансирање на Steam Early Access The Day Before, влегоа во банкрот и студиото се затвора. Во соопштението објавено на Twitter (X), се најавува затворање на компанијата – само неколку дена по лансирањето на The Day Before минатата недела. Во својата изјава, Fntastic изјавија дека The Day Before „не успеала финансиски и

Прочитај повеќе
PC

Gabe Newell со изјава зошто одложувањата на игри е добро: ‘Доцнењето поминува, Грешките остануваат засекогаш.’

Во неодамнешниот документарец поставен за да прослави 25 годишни од Half-Life, Гејб Њуел – претседателот на Valve – ја зазеде централната сцена за да зборува за своето наследство. Тој го насочи својот ум назад кон крајот на деведесеттите и долго зборуваше за развојот на Half-Life, нагласувајќи дека играта беше значително одложена и покрај тоа што

Прочитај повеќе
PC

„Да се биде бомбардиран од рецензии не е убаво“ изјави директорот на Overwatch 2

Overwatch 2 пристигна на Steam минатата недела и веднаш беше погодена со толку многу негативни критики од играчите што моментално е најлошата игра според рецензии што се има појавено во историјата на Steam. Во моментов, првата игра на Blizzard за PC надвор од лаунчерот на Battle.net има над 140.000 рецензии на Steam, кои Steam ги

Прочитај повеќе
PC

Palworld – Клонот на Pokémon пристигнува на PC во Јануари 2024

Palworld веднаш се најде пред очите на многу гејмери кога развивачот Pocketpair го објави својот прв трејлер. Играта со отворен свет зема визуелна инспирација од Pokémon, но додава барем една голема промена… оружја! На Summer Game Fest, добивме уште еден поглед на играта во акција, вклучително и снимка од голем „Pal“ со изглед на диносаурус

Прочитај повеќе
Новости

Протекоа информации за Left 4 Dead 3

Играта Left 4 Dead 3 изгледа дека конечно ќе се случи и ќе ја видиме, и тоа доаша од новите протекувања што се случија. Valve се едни од најомилените и иновативните развивачи на видео игри во светот. Half-Life, Portal, Dota, Counter-Strike и многу други фантастични игри беа создадени од умовите кои што работат таму со

Прочитај повеќе
Игрици

Valve Официјално ја Претстави “Counter-Strike 2”

Counter-Strike 2 беше официјално претставена од Valve, игра која е претставена како еволуција на она што веќе се смета за еден од најпопуларните (ако не и најпопуларната) FPS шутер на сите времиња. Оваа нова верзија на Counter-Strike се состои не само од голем број ажурирани функции, туку треба да биде „ремонт на секој систем, секоја

Прочитај повеќе
Игрици

Новата Isometric Cyberpunk игра – SlavicPunk: Oldtimer

Девелоперите Red Square Games од Краков ја најавија новата CyberPunk игра која носи многу интересно име – SlavicPunk: Oldtimer. Играта е изометричен CyberPunk шутер. Новиот топ-даун шутер, преполн со неонски и тешки синти, доаѓа на PC преку Steam некаде во 2023 година. Се уште нема официјална дата но се надеваме дека ќе ја видиме ова

Прочитај повеќе