Технологија

Гејмајте во вашите автомобили со Nvidia GeForce Now

Nvidia соработува со производителите на автомобили за да ја направи својата Cloud Gaming услуга GeForce Now достапна во автомобилите. Иако нема детали за тоа кога услугата ќе биде достапна и во кои возила, Nvidia објави на CES дека е партнер со јужнокорејскиот гигант Hyundai, шведско-кинескиот производител на премиум EV Polestar и кинескиот производител на EV […]

Прочитај повеќе
PlayStation

The Last of Us Part 2 слави втора годишнина со нов јубилеј

The Last of Us Part II наполни две години и Naughty Dog се појави на социјалните мрежи за да ја прослави годишнината од играта. The Last of Us Part II беше една од најголемите игри од минатата генерација, главно поради тоа што Naughty Dog воспостави голема репутација како еден од најголемите развивачи за PlayStation 3. […]

Прочитај повеќе
Хардвер Xbox

Microsoft работат на нов Cloud Streaming уред “Keystone”

Microsoft веќе некое време планираат да издадат стик за стриминг, слично на другите производи како што се Roku или Amazon Fire стик. Односно ќе биде повеќе како екстра-мини XBOX уред за Cloud Streaming а не баш “стик”. Новиот стриминг уред ќе се фокусира на Cloud гејмингот бидејќи неодамна ја објавија нивната услуга за Cloud Xbox. […]

Прочитај повеќе
Новости

Netflix изгуби илјадници претплатници за прв пат во една деценија и се очекува да изгубат уште милион други

За прв пат во една деценија, Нетфликс изгуби претплатници – вкупно 200.000 во првите три месеци од годината – резултат на промената на економските сили, сè пожестоката конкуренција од другите платформи за стриминг и конфликтот во Украина. Многу работи губат премногу луѓе. Соопштението предупредува дека компанијата очекува да изгуби два милиони претплатници во вториот квартал, […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

The Batman следната недела доаѓа на HBO Max

По успешното прикажување во кината, Бетмен ќе биде пуштен во стриминг на HBO Max почнувајќи од 18 април, објави Warner Bros. Филмот Caped Crusader ќе се емитува и на HBO во сабота, 23 април, со почеток во 02:00 (наше време). Бетмен беше објавен на 4 март во САД и заработи повеќе од 735 милиони долари […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Малиот актер од The Adam Project – Walker Scobell ќе ја има главнат улога во Percy Jackson на Disney+

Вокер Скобел, кој неодамна избувна како ѕвезда на Проектот Адам заедно со Рајан Рејнолдс, ќе го игра Перси Џексон во очекуваната серија на Дизни + заснована на серијата фантастични романи за деца од Рик Риордан. Според официјалниот опис на ликот, објавен од Variety, кој дебитираше за кастингот, Перси е „паметно и сочувствително дете со остра […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Netflix го прават првиот NC-17 филм кој што е оригинална Netflix продукција

Нетфликс претходно беше домаќин на филмови со оцена NC-17, но компанијата никогаш не продуцираше оригинален филм со таа оцена – до сега. Новиот филм за Ана де Армас, Русокоса, е првиот оригинален филм на Нетфликс кој добил оцена NC-17. Blonde е биографски филм за Мерилин Монро, базиран на истоимениот роман на авторката Џојс Керол Оутс. […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Mario Golf доаѓа на Nintendo Switch Online

Нинтендо најави дека Nintendo Switch Online го додава Mario Golf овој месец. Nintendo Switch Online го додава Mario Golf на 15-ти април, најновата класична игра додадена на нивната услуга за претплата. Mario Golf првично беше објавен за Nintendo 64 во јуни 1999 година. Еве нов трејлер: Додека Nintendo Switch Online го додава Mario Golf, претходните […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

FaZe Clan лансираат шоу на Twitch во стил на SNL

FaZe Clan, организацијата за е-спорт и забава, објави дека ќе лансира сопствена серија инспирирана од Saturday Night Live, наречена unFaZed. Серијата ќе биде неделно шоу што ќе се емитува на платформата за пренос во живо Twitch секој четврток, почнувајќи од 2 јуни, и е наменета за публиката на Gen Z. UnFaZed е опишан како „првата […]

Прочитај повеќе
Новости Поп-култура

Disney+ во Македонија – Дата на лансирање и претплата

Дизни Плус ги потврди датумите на лансирање – и цените – за 42 нови земји и 11 територии низ Европа, Западна Азија и Африка, продолжувајќи го своето етапно пуштање во промет низ целиот свет. Водечката услуга за стриминг на Дизни ќе се поклони во Јужна Африка на 18 мај, по што ќе следат сите други […]

Прочитај повеќе