Колумна

“Twitch не прави никаков Профит” призна Извршниот Директор на Платформата

Извршниот директор на Twitch, Ден Кленси, призна дека платформата за стриминг во сопственост на Амазон не е никако профитабилна. Кленси правеше Q&A стрим на Twitch по веста претходно оваа недела дека компанијата отпушта над 500 вработени, што е еднакво на околу 35 отсто од нејзината работна сила… Ова го имплициравме претходно каде што велиме дека

Прочитај повеќе
Игрици

Netflix имаат 90 игри во Развој

Netflix се сериозни во врска со нивните игрите кои што сакаат да ги направат и издадат. За да го покажат тоа, компанијата објави ажурирање за тоа што е следно за Netflix Games. Netflix изјавија дека издале 40 игри во 2023 година, вклучувајќи ја неодамна достапната Grand Theft Auto Trilogy. Компанијата, исто така, дебитираше со своите

Прочитај повеќе
Новости

Трилогијата на GTA доаѓа на Netflix Games

Netflix Games објави дека Grand Theft Auto Trilogy (GTA Trilogy) доаѓа на услуга почнувајќи на 14 декември. GTA Trilogy ги содржи GTA 3, GTA Vice City и GTA San Andreas. Играчите ќе можат однапред да се регистрираат за играта почнувајќи од 30 ноември. Ќе биде достапна преку мобилната апликација Netflix, како и на App Store

Прочитај повеќе
PC Xbox

GeForce Now од сега има официјална интеграција со XBOX GamePass

Компаниите Nvidia и Microsoft ја продолжуваат соработката, и од денес корисниците на платформата за стриминг GeForce Now можат да го синхронизираат својот каталог на игри на нивните акаунти на XBOX (PC) со GeForce Now. Тоа значи дека 130+ игри од Microsoft Store може да се играат без да се инсталираат, во случај да ги поседуваат.

Прочитај повеќе
PlayStation

PlayStation ја претставија Стриминг Конзолата “Project Q”

Sony штотуку го претстави новиот Стриминг Сервис, односно новата Стриминг Конзола, со кодно име Project Q, кој ќе ви овозможи да проследувате игри од вашиот PS5. Хендхелдот ќе биде лансиран подоцна оваа година, објави извршниот директор на PlayStation, Џим Рајан, вечерва за време наPlayStation Showcase. Во најавата за уредот се покажа дизајн сличен на Switch

Прочитај повеќе
Колумна

Новиот HBO Max: Сѐ што треба да знаете!

„Warner Bros. Discovery“ објави дека нивната услуга за стриминг HBO Max се ребрендира со поедноставно име, Max, а новата понуда ќе биде објавена кон крајот на мај со некои забележителни промени, подобрувања и важни работи што треба да ги знаете. За време на најавен настан од висок профил, WB Discovery исто така објави повеќе содржини

Прочитај повеќе
Технологија

Гејмајте во вашите автомобили со Nvidia GeForce Now

Nvidia соработува со производителите на автомобили за да ја направи својата Cloud Gaming услуга GeForce Now достапна во автомобилите. Иако нема детали за тоа кога услугата ќе биде достапна и во кои возила, Nvidia објави на CES дека е партнер со јужнокорејскиот гигант Hyundai, шведско-кинескиот производител на премиум EV Polestar и кинескиот производител на EV

Прочитај повеќе
PlayStation

The Last of Us Part 2 слави втора годишнина со нов јубилеј

The Last of Us Part II наполни две години и Naughty Dog се појави на социјалните мрежи за да ја прослави годишнината од играта. The Last of Us Part II беше една од најголемите игри од минатата генерација, главно поради тоа што Naughty Dog воспостави голема репутација како еден од најголемите развивачи за PlayStation 3.

Прочитај повеќе
Хардвер Xbox

Microsoft работат на нов Cloud Streaming уред “Keystone”

Microsoft веќе некое време планираат да издадат стик за стриминг, слично на другите производи како што се Roku или Amazon Fire стик. Односно ќе биде повеќе како екстра-мини XBOX уред за Cloud Streaming а не баш “стик”. Новиот стриминг уред ќе се фокусира на Cloud гејмингот бидејќи неодамна ја објавија нивната услуга за Cloud Xbox.

Прочитај повеќе
Новости

Netflix изгуби илјадници претплатници за прв пат во една деценија и се очекува да изгубат уште милион други

За прв пат во една деценија, Нетфликс изгуби претплатници – вкупно 200.000 во првите три месеци од годината – резултат на промената на економските сили, сè пожестоката конкуренција од другите платформи за стриминг и конфликтот во Украина. Многу работи губат премногу луѓе. Соопштението предупредува дека компанијата очекува да изгуби два милиони претплатници во вториот квартал,

Прочитај повеќе