Хардвер Технологија

Lenovo Legion Go – Новата конзола која треба да биде конкурент на Steam Deck и ROG Ally

Големите (мали) конзоли Steam Deck и ROG Allly наскоро ќе добијат уште едно мало другарче кое треба да им е конкурент. Како што објави порталот Windows Central, Lenovo планира да лансира пренослив / рачен компјутер за игри наречен Lenovo Legion Go. Според неофицијални информации, тој уред треба да има 8-инчен екран, да користи нова генерација

Прочитај повеќе
PC

Најпопуларната игра на Steam Deck е Vampire Survivors

Уредот Steam Deck на Valve досега има еден тон проверени игри на Steam што може да се играат, а ако се прашувате која од нив е моментално најпопуларна, не мора повеќе да се прашувате. Оваа недела беше споделен уште еден преглед на најиграните игри на Steam Deck, рангирани во однос на часовите потрошени за нивно

Прочитај повеќе
Технологија

Половина од Top 100 игрите на Steam работат на Steam Deck

Преносливите компјутерски игри навистина доаѓаат во прв план во 2022 година. Се најавуваат нови гејмерски лаптопи и мобилни чипови, а секако тоа е по издавањето на Valve’s Steam Deck. Преносливиот компјутер за игри кој има лик и функција како на Switch предизвикува бранови, а Valve веќе планира Steam Deck 2! Она што беше подеднакво импресивно

Прочитај повеќе
Xbox

Steam Deck веќе подржува XBOX GamePass и XBOX Streaming

Steam Deck сега поддржува Xbox Game Pass и Xbox стриминг, нова функционалност од друга соработка помеѓу Valve и Microsoft. Претходно, Valve се зафркаваше дека се „повеќе од среќни“ што го добија Xbox Game Pass на Steam, но не беше јасно како тоа би функционирало со оглед на тоа што Мајкрософт е конкурент, а има и

Прочитај повеќе
PC

Valve ги зголемува испораките за Steam Deck

Valve откри дека „ја зголемува испораката на Steam Deck“ сега сме во вториот квартал од годината. „Добре дојдовте во Q2! Штотуку го испративме првиот сет на е-пошта за нарачки до резервирачите на Q2 (по редослед на времето за резервација)“, твитна тимот на Valve. „Почнувајќи од денес, ги зголемуваме испораките на Steam Deck и ќе испраќаме

Прочитај повеќе