Razer и Samsung го креираа првиот 240Hz OLED Лаптоп – Blade 16

Можеби најубавиот дел од годината е на самите почетоци кога технологијата уште веднаш почнува да станува и да се претставува колку е мрдната на „Consumer Electronics Show“, или попознат како „CES“, тоа е изложбата каде што технолошките титани излегуваат на сцена за да ја откријат претстојната, во фаза на развој или концептуална технологија како што се лаптопи, делови за PC, таблети, телевизори и многу повеќе.

На овогодинешната изложба се појавија некои значителни и раскошни уреди кои се пробиваат на пазарот, но неколку предмети го придвижија вниманието колку првиот гејмерски лаптоп прикажан од Razer, но овој пат во колаборација со Samsung.

Во партнерство со Samsung, Razer го создаде првиот гејмерски лаптоп со OLED дисплеј од 240Hz и изгледа неверојатно!

Razer Blade 16

Се чини дека Razer не штеди никакви трошоци кога станува збор за следната генерација на неговиот постојано популарен бренд за лаптоп за гејминг, Blade. За неколку дена, Razer Blade 16 ќе биде пуштен во продажба низ целиот свет, а благодарение на партнерството помеѓу Razer и Samsung, ќе има модел кој ќе има OLED панел од 240 Hz.

Ова монументално парче технологија спојува импресивни визуелни стандарди со бели брзини, со време на одговор од 0,2ms со највисок response time на панел од 16 инчи. Користејќи ја OLED технологијата на Samsung, 16-инчниот панел може да се пофали со резолуција од 2560 x 1600 и е VESA сертифициран на ClearMR 11000.

Исто така, има сооднос на контраст 1M:1 со 100% DCI-PE спектар на бои и е потврден од Calman. По откривањето на OLED Blade 16, беа достапни повеќе информации за највисокото ниво на новата линија на лаптопи:

  • Nvidia RTX 4090 (175W TGP)
  • Intel 24-core i9-14900HX (5.8GHz max clock)

Сепак… овој лаптоп ќе ве кошта прилично доста. Беше наведено дека Razer Blade 16 ќе започне од 2.999,99 евра кога ќе биде објавен на 16 јануари. Тоа е прилично сериозна цена, но сепак за овој лаптоп навистина вреди поради тоа што го нуди.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата