One Piece Odyssey – новата RPG од креаторите на

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Pokémon Diamond And Shining Pearl

И покрај неговото признание и популарност, One Piece продолжува да биде мачно искуство за гледање поради невидениот број на епизоди. Добро е што игрите како серијата Pirate Warriors и World Seeker се наоколу за брзо да помогнат да се пополнат празнините во приказната или споредната содржина што играчите сè уште не ги виделе. И сега, новиот RPG наречен One Piece Odyssey се приклучува на тој постојано растечки каталог. Тимот зад минатогодишните Pokemon Brilliant Diamond и Shining Pearl го насочуваат развојот на играта.

Трејлерот за One Piece Odyssey (видено погоре) започнува со пофална нота од легендарната мангака на One Piece и писателот на приказни од One Piece Odyssey, Еичиро Ода: „Си помислив – не беше ли како пред 3 години кога ги дизајнирав ликовите [за Одисеја]?! Хахаха! Но, кога всушност ја видов играта…Леле! Се чувствував како да гледам MOVIIIE!!! Какво неверојатно потопување!!” И врз основа на размерите на светот на играта – плажи преполни со чудовишта, подземни пештери, отворени мориња – Одисеја може да биде авантурата на конзолата што читателите и гледачите ја чекаа. Луфи, се разбира, сè уште е ѕвезда, а неговиот бенд од чудни пирати ќе го придружува на неговата најнова мисија. Ilca, Inc. е задолжен за развојот на RPG, додека Tales of композиторот Motoi Sakuraba ги носи неговите таленти во саундтракот. Ќе има многу борби со шефови, способности специфични за членовите на партијата и интересни заговори за откривање. Во трејлерот драматично се наведува и заклучува: „Скокни, во време на солзи и смеа. Ајде да патуваме во срцето на спомените. Оваа точка во историјата никогаш не требаше да се случи…“

Не знам што значи тоа [Забелешка на уредникот: ме фати мангата и исто така немам поим – JC], но сигурен сум дека обожавателите на One Piece ќе бидат возбудени кога ќе дознаат кога RPG ќе падне некаде оваа година за Playstation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4 и PC.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.