Колумна

Креаторите на Genshin Impact – Mihoyo се проценети дека вредат $23 милијарди

Тенорот на разговори околу мобилните и гача игрите се менуваше со текот на годините. Иако најпрво наиде на потсмев поради широко распространетата перцепција дека тие се евтини и инфериорни игри, а да не зборуваме за грабливи поради нивната различна механика и карактеристики кои често се тесно поврзани со микротрансакции, повеќе луѓе од кога било сега

Прочитај повеќе
Новости

Креаторот на RuneScape го претстави своето ново MMO

Креаторот на легендарното MMO RuneScape – Андру Говер, го претстави новата MMО игра која што ја прави повеќе од 10 години. Се работи за играта “Brighter Shores” која што многу наликува на самата RuneScape игра која што Говер ја направи со неговиот брат пред повеќе од 20 години. Студиото Fen Research и самиот Говер планира

Прочитај повеќе
Игрици

The Starbites: Taste of Desert пристигнува во 2024 за PS5, Xbox Series S|X и PC

The Starbites: Taste of Desert што е многу забавно Turn-based RPG ќе пристигне за PlayStation 5, Xbox Series и PC преку Steam во 2024 година, објави корејскиот развивач IKINAGAMES. Преглед на играта, преку нејзината страница Steam: The story of a girl’s growth and adventure on the vast desert planet “Bitter.” Bitter is a planet that

Прочитај повеќе
PC

Играта со Словенските Демони ‘The Thaumaturge’ е одложена за 2024 година

Еве едно одложување за објавувањето на играта за кое можеби не сте знаеле дека доаѓа. Издавачот 11 Bit Studios (најдоброто Инди студио во светот) објави дека нема да ја лансира новата игра наречена The Thaumaturge во дванаесеттиот месец. Издавањето на играта сега е одложено за 20.2.2024 година, а ова сега важи само за верзијата за

Прочитај повеќе
Новости

Корејската игра Project M се уште има револуционерен дизајн, и сè уште нема конечно име

Јужнокорејската игра со работното име Project M, може добро да се спореди со Max Payne поради нејзиниот систем за криење и движење, веројатно земено од Matrix. Сега имаме уште една споредба – во новиот гејмплеј кој што беше пуштен денес, играта сега дава многу интересни дизајн елементи кои што сме ги виделе во франшизата на

Прочитај повеќе
Игрици

Првиот гејмплеј за фамозната Dragon’s Dogma 2

Продолжението на култниот акционен RPG хит Dragon’s Dogma доби прв официјалн долг гејмплеј кој што беше прикажан на Tokyo Game Show 2023. Погледот на Dragon’s Dogma 2 со креативниот директор на играта Hideaki Itsuno опфаќа некои клучни концепти на играта. Ги опишува четирите почетни класи и покажува борба и истражување, што е очигледно четири пати

Прочитај повеќе
Колумна

Overwatch 2 е најлошата игра во историјата на Steam

Overwatch 2 пристигна на Steam пред два дена, но Overwatch 2 веќе соборува сериозни и ретки рекорди! Иако веројатно не оние на кои се надеваше Blizzard… За само 48 часа, бесплатната игра стана „најлошата игра во историјата на Steam“. И покрај тоа што го достигна врвот со околу 75.000 играчи и собра илјадници критики, шутерот

Прочитај повеќе
Новости

Teenage Mutant Ninja Turtles: The Last Ronin е официјално најавена од THQ Nordic

Издавачот THQ Nordic и девелоперите Black Forest Games после големи протекувања и тизерчиња официјално ја најавија Teenage Mutant Ninja Turtles: The Last Ronin за PlayStation 5, Xbox Series S/X и PC. Играта е според еден од најпродаваните стрипови кој што го носи истото име. Продажбата е огромна бидејќи приказната е целосно уникатна и нешто што

Прочитај повеќе
Новости

Titan Quest II е официјално најавена од THQ Nordic

Издавачот THQ Nordic и девелоперите од Grimlore Games официјално ја најавија Titan Quest II за PlayStation 5, Xbox Series S/X и PC . Ќе има неколку режими како што се за еден играч, кооперативен мултиплеер и онлајн мултиплеер. Датумот за издавање на играта за жал не беше најавен. Return to the classic mythology-inspired setting of

Прочитај повеќе
Новости

Новата RPG игра The Inquisitor со Нов Трејлер

Kalypso Media и The Dust објавија нов трејлер за нивниот акциски RPG The Inquisitor, кој поконкретно се занимава со заплетот на ова остварување инспириран од истоимената серија романи на полскиот писател Jacek Piekara. Како што е веќе познато, The Inquisitor е фантази RPG кој се занимава со авантурите на инквизиторот Mordimer Madderdin. Самата негова постапка

Прочитај повеќе